Υγιεινή διατροφή

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Οι μαλακίες που έτρωγα και το άγχος έκαναν τα λασκαα παντελόνια μου να κλείνουν με το ζόρι που σημαίνει ότι η εχέμυθη πρέπει να κάνει διατροφή να χάσει καμία 3,4 κιλά ιδανικά. Σήμερα δοκίμασα υποκατάστατο κοτόπουλου με πολύχρωμα καρότα, πληγούρι και σαλάτα. Το υποκατάστατο φοβερό καλύτερο και από κοτόπουλο για να είμαι ειλικρινής, δε τό περίμενα
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,498 μηνύματα.
Οι μαλακίες που έτρωγα και το άγχος έκαναν τα λασκαα παντελόνια μου να κλείνουν με το ζόρι που σημαίνει ότι η εχέμυθη πρέπει να κάνει διατροφή να χάσει καμία 3,4 κιλά ιδανικά. Σήμερα δοκίμασα υποκατάστατο κοτόπουλου με πολύχρωμα καρότα, πληγούρι και σαλάτα. Το υποκατάστατο φοβερό καλύτερο και από κοτόπουλο για να είμαι ειλικρινής, δε τό περίμενα
Ρε σεις γμτ..πεφτετε θυμα των διαφημισεων.Λοιπον...το κοτοπουλο ειναι εξαιρετικη διατροφη,αν ειναι και βιολογικο ακομα καλυτερομ,δεν παχαινει αν αφαιρεσεις την πετσα,ισα ισα ..αλλα κυριως..ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΑΤΑ ΚΟΙΤΑΞΤΕ ΤΙ ΣΚΑΤΑ ΠΕΡΙΕΧΟΥΝ.ΕΙΝΑΙ ΦΟΥΛ ΣΤΑ ΣΥΝΤΗΡΗΤΙΚΑ,ΧΗΜΙΚΑ ΓΕΥΣΕΩΝ,ΧΡΩΜΑΤΩΝ ΚΛΠ.
Ρε παιδια απ που και ως που παχαινει το κοτοπουλο και απο που και ως που τα υποκαταστατα ειναι υγιεινα γμτ;
Οτι λιγοτερο επεξεργασμενο και πιο κοντα στο φυσικο προιον,ειναι το πιο υγειινο,οσο πιο επεξεργασμενα ειναι ακρως ανθυγιηνα και καρκινογονα.
ΤΑ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΕΘΡΙΑ.
Υγειινο το υποκαταστατο;

Κανε μου μια χαρη εχεμυθουλα μου που σε λατρευω για αυτο και νοιαζομαι κια τα λεω αυτα.

Παγαινε και δες ακριβως τα συστατικα αυτου του υποκαταστατου να γελασουμε λιγο με το υγιεινο.Πληζ..δες τι εχει αν το εχεις κρατησει,αλλιως την επομενη φορα που θα το δεις..γραψε τα συστατικα του κι ελα να τα συζητησουμε.
ΟΧΙ αυτα που λεει,ποσες βιταμινες,ποσους υδατανθρακες ,ποσο λιπος κλπ.
ΑΥΤΑ ΤΑ ΨΙΛΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ.Δες και τα προσθετα και ελα πεσμου ποσο υγειινα ειναι.

ΠΡΩΤΑ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΛΑ ΤΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ.ΜΕΤΑ ΨΑΞΤΕ ΤΑ..ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΤΑ ΕΨΙΛΟΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΠΟΣΟ ΥΓΙΕΙΝΑ ΕΙΝΑΙ.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Ρε σεις γμτ..πεφτετε θυμα των διαφημισεων.Λοιπον...το κοτοπουλο ειναι εξαιρετικη διατροφη,αν ειναι και βιολογικο ακομα καλυτερομ,δεν παχαινει αν αφαιρεσεις την πετσα,ισα ισα ..αλλα κυριως..ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΑΤΑ ΚΟΙΤΑΞΤΕ ΤΙ ΣΚΑΤΑ ΠΕΡΙΕΧΟΥΝ.ΕΙΝΑΙ ΦΟΥΛ ΣΤΑ ΣΥΝΤΗΡΗΤΙΚΑ,ΧΗΜΙΚΑ ΓΕΥΣΕΩΝ,ΧΡΩΜΑΤΩΝ ΚΛΠ.
Ρε παιδια απ που και ως που παχαινει το κοτοπουλο και απο που και ως που τα υποκαταστατα ειναι υγιεινα γμτ;
Οτι λιγοτερο επεξεργασμενο και πιο κοντα στο φυσικο προιον,ειναι το πιο υγειινο,οσο πιο επεξεργασμενα ειναι ακρως ανθυγιηνα και καρκινογονα.
ΤΑ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΕΘΡΙΑ.
Υγειινο το υποκαταστατο;

Κανε μου μια χαρη εχεμυθουλα μου που σε λατρευω για αυτο και νοιαζομαι κια τα λεω αυτα.

Παγαινε και δες ακριβως τα συστατικα αυτου του υποκαταστατου να γελασουμε λιγο με το υγιεινο.Πληζ..δες τι εχει αν το εχεις κρατησει,αλλιως την επομενη φορα που θα το δεις..γραψε τα συστατικα του κι ελα να τα συζητησουμε.
ΟΧΙ αυτα που λεει,ποσες βιταμινες,ποσους υδατανθρακες ,ποσο λιπος κλπ.
ΑΥΤΑ ΤΑ ΨΙΛΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ.Δες και τα προσθετα και ελα πεσμου ποσο υγειινα ειναι.

ΠΡΩΤΑ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΛΑ ΤΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ.ΜΕΤΑ ΨΑΞΤΕ ΤΑ..ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΤΑ ΕΨΙΛΟΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΠΟΣΟ ΥΓΙΕΙΝΑ ΕΙΝΑΙ.
Όχι μωρέ απλά θέλω να μειώσω τό κρέας, σίγουρα δεν είναι τό κοτόπουλο από τό σούπερ μάρκετ καλύτερο από αυτό. Καί ίσως τα υποκατάστατα νά μήν είναι η καλύτερη εναλλακτική αλλά δεν δε ξέρω τώρα τελευταίο δε μπορώ να τό μαγειρεύω τόσο! Αλλά θα προσπαθήσω
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,067 μηνύματα.
Πολύ ωραίο το κοτοπουλάκι είτε συνδυάζεται με ρύζι κοκκινιστό, είτε με πατάτες
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,498 μηνύματα.
Όχι μωρέ απλά θέλω να μειώσω τό κρέας, σίγουρα δεν είναι τό κοτόπουλο από τό σούπερ μάρκετ καλύτερο από αυτό. Καί ίσως τα υποκατάστατα νά μήν είναι η καλύτερη εναλλακτική αλλά δεν δε ξέρω τώρα τελευταίο δε μπορώ να τό μαγειρεύω τόσο! Αλλά θα προσπαθήσω
Βρε μαναρι μου.Εγω αυτο που θελω απλα ειναι να κοιτας τα συστατικα πληζ.
Το υποκαταστατο διαφημιζεται ως καλο,στην πραγματικοτητα ειναι καργα επεξεργασμενα τροφιμα,δηλαδη οτι χειροτερα,καργα καρκινογονα γμτ.Θεριζει ο καρκινος του εντερου και βλεπουμε πλεον οτι ενω παλια(λιγοτερο επεξεργασμενα τροφιμα) εμφανιζοταν μετα τα 60 τωρα ενα θα σου πω.Οι γιατροι λενε να κανουν κωλονοσκοπιση ολοι οταν φτανουν τα 45 χρονια!

Ειδικα ο καρκινος εντερου,απο τους πιο συνηθισμενους καρκινους ειναι σχεδον εξολοκληρου ακριβως απο τετοια διατροφη.
Οποτε μην πεφτετε θυματα διαφημισεων.

ΚΟΙΤΑΤΕ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ και ειναι κανονας οσο περισσοτερο επεξεργασμενα τοσο πιο καρκινογονα.
Υγιεινη διατροφη δεν σημαινει μονο να μην παχαινει!
Αλλα και παλι το κοτοπουλο ειναι οτι πρεπει πραγματικα!
Τα υποκαταστατα ΠΑΝΤΑ τα φουσκωνουν με προσθετα χημικα βελτιωτικα γευσεων για να σου αρεσουν οπως ακριβως αρεσαν σε σενα τωρα.
Πραγματικα θα ηθελα απο περιεργεια να μου δειξεις τα συστατικα απο αυτο το υποκαταστατο και αν δεις τι ακριβως κανει το καθενα.

Ενα αντικολλητικο τηγανακι ή μια κατσαρολιτσα και θα φτιαχνεις μια χαρα κοτοπουλακι.
Αλλα γμτ..μην νομιζετε οτι κανετε υγιεινη διατροφη με υποκαταστατα και επεξεργασμενα τροφιμα.Ειναι κριμα.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Βρε μαναρι μου.Εγω αυτο που θελω απλα ειναι να κοιτας τα συστατικα πληζ.
Το υποκαταστατο διαφημιζεται ως καλο,στην πραγματικοτητα ειναι καργα επεξεργασμενα τροφιμα,δηλαδη οτι χειροτερα,καργα καρκινογονα γμτ.Θεριζει ο καρκινος του εντερου και βλεπουμε πλεον οτι ενω παλια(λιγοτερο επεξεργασμενα τροφιμα) εμφανιζοταν μετα τα 60 τωρα ενα θα σου πω.Οι γιατροι λενε να κανουν κωλονοσκοπιση ολοι οταν φτανουν τα 45 χρονια!

Ειδικα ο καρκινος εντερου,απο τους πιο συνηθισμενους καρκινους ειναι σχεδον εξολοκληρου ακριβως απο τετοια διατροφη.
Οποτε μην πεφτετε θυματα διαφημισεων.

ΚΟΙΤΑΤΕ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ και ειναι κανονας οσο περισσοτερο επεξεργασμενα τοσο πιο καρκινογονα.
Υγιεινη διατροφη δεν σημαινει μονο να μην παχαινει!
Αλλα και παλι το κοτοπουλο ειναι οτι πρεπει πραγματικα!
Τα υποκαταστατα ΠΑΝΤΑ τα φουσκωνουν με προσθετα χημικα βελτιωτικα γευσεων για να σου αρεσουν οπως ακριβως αρεσαν σε σενα τωρα.
Πραγματικα θα ηθελα απο περιεργεια να μου δειξεις τα συστατικα απο αυτο το υποκαταστατο και αν δεις τι ακριβως κανει το καθενα.

Ενα αντικολλητικο τηγανακι ή μια κατσαρολιτσα και θα φτιαχνεις μια χαρα κοτοπουλακι.
Αλλα γμτ..μην νομιζετε οτι κανετε υγιεινη διατροφη με υποκαταστατα και επεξεργασμενα τροφιμα.Ειναι κριμα.

Το ίδιο είπα κι εγώ για τα κεφτεδακια σόγιας που ανέβασε τις προάλλες. Είδα στο ίντερνετ ότι αυτά γενικά έχουν μέσα canola oil, το οποίο είναι ένα ραφιναρισμενο λάδι που κατηγορείται για αύξηση κινδύνου εμφάνισης Αλτσχάιμερ. Τα noodles που ήθελα ν' αγοράσω είχαν φοινικελαιο. Το φοινικέλαιο πέρα από υψηλή περιεκτικότητα σε κορεσμένα λιπαρά, έχει και μεγάλο περιβαλλοντικό κόστος. Εταιρίες όπως η Nestlé και η Unilever κάθε χρόνο αποψιλωνουν τεράστιες εκτάσεις δασών σε χώρες όπως η Ινδονησία για την καλλιέργεια ελαιοφοινικων. Στις ΗΠΑ η κατάσταση είναι τρισχειροτερη, δεν είναι καν υποχρεωτική η επισήμανση των GMO γιατί πολλά διευθυντικά στελέχη του FDA είναι πρώην υπάλληλοι και διευθυντές της Monsanto. Θέλω να πιστεύω ότι η σόγια που εισάγεται στην Ευρώπη έχει την ανάλογη επισήμανση.

Γενικώς χρειάζεται πάρα πολλή προσοχή όταν απομακρυνεσαι από τα απλά προϊόντα και προσπαθείς να κάνεις τη διατροφή σου πιο "εξεζητημένη".
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,498 μηνύματα.
Το φοινικέλαιο πέρα από υψηλή περιεκτικότητα σε κορεσμένα λιπαρά, έχει και μεγάλο περιβαλλοντικό κόστος. Εταιρίες όπως η Nestlé και η Unilever κάθε χρόνο αποψιλωνουν τεράστιες εκτάσεις δασών σε χώρες όπως η Ινδονησία για την καλλιέργεια ελαιοφοινικων.
Ενταξει..απλα σε...ΛΑΤΡΕΥΩ!
Απο εδω και περα Αγαπη μπου και ξερο ψωμι!
Μαναρι μουυυυυυυ! Ακριβως αυτα.,,μα αυτα που λες γμτ!
ΜΠΡΑΒΟ.ΜΠΡΑΒΟ..ΜΠΡΑΒΟ!
Αγαπουλες οτιδηποτε αγοραζετε να κοιτατε ΟΧΙ μονο τα θρεπτικα συστατικα..δηλαδη πχ πηγη βιταμινης Ε ,πρωτεινων κλπ..αλλα ΠΑΝΤΑ ΤΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ ΣΤΑ ΨΙΛΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ,ΠΑΝΤΑ,
Επιπλεον γκουγκλαρετε διαφορα συστατικα,οπως φοινικελαιο,.οτι πιο εγκληματικο και για εμας και για το περιβαλλον και ολα τα Ε και προσθετα.

Και να ξερετε οτι ο κανονας ειναι.

ΟΣΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΜΕΝΑ,ΔΗΛΑΔΗ Η ΜΟΡΦΗ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗ ΦΥΣΗ.,.ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΚΑΛΑ.Οσο πιο πολυ επεξεργαζονται..τοσο πιο επιβλαβη!

ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΝΑ ΚΟΙΤΑΤΕ ΠΑΝΤΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ,ΝΑ ΤΑ ΣΗΜΕΙΩΝΕΤΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΤΑ ΓΚΟΥΓΚΛΑΡΕΤΕ.
Στην αρχη θα ειναι κουραστικο..μετα απλα θα ξερετε. :hug:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

είναι πρώην υπάλληλοι και διευθυντές της Monsanto
Α....τωρα ειδα και την μαγικη λεξη..ΜΟΝΣΑΝΤΟ!
Ειναι η πιο εγκληματικη εταιρια εβερ!
Οτι χειροτερο..δεν ξερω αν εχεις δει τα αναλογα ντοκιμαντερ.

Επειδη ασχολουμε χρονια με αυτα.
Εχω θεμα για την ΜΟΝΣΑΝΤΟ την εγκληματικη αυτη πολυεθνικη στο mycat,στη κατηγορια ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΓΗ.
Αν ο Πετρος θεωρει οτι διαφημιζω το mycat ας διαγραψει το λινκ.Αλλα νομιζω ολοι ξερουν οτι ειμαι υπευθυνη στο mycat και δεν χρειαζεται διαφημιση εδω.

Ειναι απολυτα σημαντικο να ξερουμε τι ακριβως ειναι η μοσαντο.
Ο μπιλ γκειτ ειναι αγιος Ονουφριος μπροστα της.

Παγκόσμιο μέτωπο κατά της εταιρείας που ελέγχει τα τρόφιμα


Απο το 2013 ειχα ανοιξει το θεμα ναι;
Αυτα ειναι απολυτα σημαντικα να τα ξερουμε πλεον.
Με τοση πληροφοριση δενε χουμε καμια δικαιολογια για την αγνοια μας
Και παλι μπραβο που ξερεις και για την μοσαντο!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Σε συνέχεια των προηγούμενων ποστ κι επειδή θεωρώ ότι είναι κρίμα να χάνεται ένα τόσο σημαντικό θρεντ, θα αναφέρω εντελώς επιγραμματικά κάποια παρεξηγημένα, και στον αντίποδα κάποια "ύπουλα", ή απλώς υπερτιμημένα τρόφιμα.

Παρεξηγημένο: Ρύζι Parboiled

Φαντάζομαι δεν είμαι η μόνη που όταν έβλεπε από παιδί το ρύζι το Uncle Ben's πίστευε ότι είναι κάποιο υποδεέστερο ρύζι όπως οι προτηγανισμένες πατάτες, ότι είχε μέσα συντηρητικά ή χίλια δυο. Στην πραγματικότητα πρόκειται απλώς για ένα μακρύκοκκο ρύζι (συνήθως bonnet), το οποίο υφίσταται διαφορετική επεξεργασία. Το "κλασικό" ρύζι για να αποφλοιωθεί, περνά από το στάδιο της λειοτρίβησης , οπότε απομακρύνεται μερικώς (στο καστανό) ή εξ ολοκλήρου (στο λευκό ρύζι) ο φλοιός που περιέχει όλες τις βιταμίνες και τα θρεπτικά συστατικά και μένει το αμυλούχο εσωτερικό (ενδοσπέρμιο). Το parboiled ρύζι αντί να λειοτριβηθεί, περνά το στάδιο της υδροθερμικής κατεργασίας, δηλαδή βράζεται μαζί με τον φλοιό για 10 περίπου λεπτά κι έπειτα περνά από έναν μύλο που αφαιρείται πολύ πιο εύκολα ο φλοιός. Με το βράσιμο αυτό, λοιπόν, περνά ένα μέρος των θρεπτικών συστατικών του φλοιού στο εσωτερικό και γι' αυτό το parboiled ρύζι είναι κίτρινο. Γι' αυτό αν συγκρίνετε τις διατροφικές επισημάνσεις ενός λευκού ρυζιού κι ενός parboiled, θα δείτε ότι το δεύτερο έχει μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε εδώδιμες ίνες και πρωτεΐνες. Εκτός αυτού, το parboiled ρύζι χρειάζεται λιγότερη ώρα βράσιμο από το κλασικό λευκό, οπότε υπάρχουν μικρότερες απώλειες θρεπτικών συστατικών κατά το μαγείρεμα. (Να σημειωθεί πως ό,τι βλέπετε στις επισημάνσεις αφορά σε άβραστο ρύζι.) Φυσικά η σύγκριση δεν περιλαμβάνει το καστανό ρύζι, το οποίο είναι διατροφικά ανώτερο και των δύο. Βέβαια, να πούμε πως σε μια διατροφή με στόχο το bulking (υπερθερμιδική διατροφή), ίσως είναι καλύτερη επιλογή το λευκό ρύζι δεδομένου ότι είναι πολύ πιο εύπεπτο κι έτσι μπορεί να καταναλωθεί σε μεγαλύτερη ποσότητα.

Υπερτιμημένα: Τρόφιμα με την ένδειξη "Extra protein".

Πρόκειται για το μάρκετινγκ της εποχής και σχεδόν πάντα (για να μην πω πάντα) υπάρχει κάποιο πολύ πιο ταπεινό και βαρετό τρόφιμο λίγο πιο δίπλα με την ίδια και καλύτερη περιεκτικότητα σε πρωτεΐνη. Ιδού κάποια παραδείγματα:
- Πρόσφατα ανακάλυψα ότι υπάρχουν "Πέννες High Protein", με 18g πρωτεΐνη ανά 100g τροφίμου. Ακριβώς δίπλα είδα ένα κουτάκι με "Πέννες κόκκινης φακής" (εντάξει, ταπεινό δεν το λες) οι οποίες δεν έγραφαν πουθενά "high protein" ή κάτι τέτοιο, κι όμως είχαν 25g πρωτεΐνης ανά 100g τροφίμου! Φυσικά τα όσπρια στο απέναντι ράφι είχαν την ίδια περιεκτικότητα σε πρωτεΐνη... με τα μισά λεφτά.
- Γάλα αμυγδάλου "Extra protein". Έχει ακριβώς την ίδια περιεκτικότητα σε πρωτεΐνη με το αγελαδινό γάλα, οπότε αν δε συντρέχει κάποιος άλλος λόγος που θέλετε φυτικό γάλα, τότε απλώς πληρώνετε 1 ευρώ παραπάνω, έτσι για το καλό.
- Τυρί κρέμα (το πιο γνωστό όλων), "Extra Protein", 11g πρωτεΐνης/100 g τροφίμου. Ακριβώς στα ίδια λεφτά υπάρχει το ελληνικό τυρί κρέμα, γνωστό ως "Αλειφωτή", που έχει 13 g πρωτεΐνης (και είναι και πιο νόστιμο κατ' εμέ :P). Φυσικά και εδώ, όπως και στην περίπτωση του αγελαδινού γάλακτος, πρέπει να λάβουμε υπόψιν μας και τα λιπαρά, που είναι πολύ πιο υψηλά στη 2η περίπτωση (καλύτερο για bulking, χειρότερο για cutting). Για όποιον ψάχνει μια πιο οικονομική λύση με παρόμοια διατροφική σύσταση, υπάρχει και το αγαπητό "Κατίκι Δομοκού", που πωλείται και χύμα σε ακόμη πιο χαμηλή τιμή.
- Super spoon high protein (σκέτο), 0% λιπαρά, 10.3 g πρωτεΐνης. Total 2% λιπαρά, 9.9 g πρωτεΐνης. Total 0% λιπαρά... 10.3 g πρωτεΐνης. Ίσως ο πιο αστείος "high protein" ισχυρισμός που έχω δει ποτέ μου.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Σωστά Αγάπη

Για τα προϊόντα χωρίς ζάχαρη που συνήθως έχουν στέβια ή μαλτιτολη τι ισχύει ;
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,948 μηνύματα.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πατητές στο Βόσπορο μέχρι να παστώσεις. Ακου μπέικον με ψαρίλα.

Τυλιγμένος γύρω από κομματάκια μοτσαρέλα ο καπνιστός σολωμός είναι έκφυλη απόλαυση.
Αν σε δω να τρως κάτι τέτοιο θα σου ρίξω σφαλιάρα ολντσκουλάδικη.

Οι μαλακίες που έτρωγα και το άγχος έκαναν τα λασκαα παντελόνια μου να κλείνουν με το ζόρι που σημαίνει ότι η εχέμυθη πρέπει να κάνει διατροφή να χάσει καμία 3,4 κιλά ιδανικά. Σήμερα δοκίμασα υποκατάστατο κοτόπουλου με πολύχρωμα καρότα, πληγούρι και σαλάτα. Το υποκατάστατο φοβερό καλύτερο και από κοτόπουλο για να είμαι ειλικρινής, δε τό περίμενα
:whatever:
Το ίδιο είπα κι εγώ για τα κεφτεδακια σόγιας που ανέβασε τις προάλλες. Είδα στο ίντερνετ ότι αυτά γενικά έχουν μέσα canola oil, το οποίο είναι ένα ραφιναρισμενο λάδι που κατηγορείται για αύξηση κινδύνου εμφάνισης Αλτσχάιμερ. Τα noodles που ήθελα ν' αγοράσω είχαν φοινικελαιο. Το φοινικέλαιο πέρα από υψηλή περιεκτικότητα σε κορεσμένα λιπαρά, έχει και μεγάλο περιβαλλοντικό κόστος. Εταιρίες όπως η Nestlé και η Unilever κάθε χρόνο αποψιλωνουν τεράστιες εκτάσεις δασών σε χώρες όπως η Ινδονησία για την καλλιέργεια ελαιοφοινικων. Στις ΗΠΑ η κατάσταση είναι τρισχειροτερη, δεν είναι καν υποχρεωτική η επισήμανση των GMO γιατί πολλά διευθυντικά στελέχη του FDA είναι πρώην υπάλληλοι και διευθυντές της Monsanto. Θέλω να πιστεύω ότι η σόγια που εισάγεται στην Ευρώπη έχει την ανάλογη επισήμανση.

Γενικώς χρειάζεται πάρα πολλή προσοχή όταν απομακρυνεσαι από τα απλά προϊόντα και προσπαθείς να κάνεις τη διατροφή σου πιο "εξεζητημένη".
1) Τα κορεσμένα λιπαρά από μόνα τους δ ε ν είναι κακά. Ζωικά και φυτικά λίπη τα περιέχουν και είανι απόλυτα ασφαλή και υγιεινά. Τα τρανς λιπαρά είναι σε όλες τις μορφές τους πάρα πολύ βλαβερά, αλλά έχουν απαγορευτεί.

2) 'Ολα τα λάδια από λαχανικά είναι άκρως ανθιυγεινά και το αν προκαλούν αλτσχάιμερ ή όχι είναι δευτερεύον. Το φοινικέλαιο είναι ιδιαίτερα ανθιυγεινό και προφανώς η επεξεργασία τα χειροτερεύει περαιτέρω.
3 απ αυτούς τους 10 είναι τελείως σκουπίδια. :shifty:
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,073 μηνύματα.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ασε ρε μη βγάλω έξω το καπνιστό ουίσκι Uigeadail και ταιριάξει μια χαρά ο σολομός.

Χτύπα με, βάρα, κάνε με κομμάτια.
'Ετσι, χάλα την εικόνα των ουισκάκιδων, να ανεβαίνουμε εμείς που δεν πίνουμε. 👿
 

finesse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η finesse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
2. Δεν ξέρω εάν σώνει και ντε πρέπει να 'ναι πέντε οι μερίδες, αλλά σίγουρα πρέπει να δίνεται έμφαση στις ανεπεξέργαστες τροφές, οπότε σίγουρα πρέπει να χωράνε τα φρούτα και τα λαχανικά.

3. Όπως πολύ σωστά γράφεται, πρέπει να περιορίζονται και όχι ν' αποκλείονται τα κορεσμένα. Μας είναι κι αυτά απαραίτητα.

6. Με μια ισορροπημένη, υγιεινή διατροφή δεν ξέρω κατά πόσο θα ήταν καλή ιδέα να βγάλουμε off το αλάτι. Μην κοιτάμε που οι περισσότεροι γονατίζουμε όλες τις χαζομαρίτσες, οπότε μπορεί να τρώμε παραπάνω απ' όσο πρέπει. Άλλοι που το έκοψαν, είχαν ζαλάδες κλπ. Δεν χρειάζονται ακρότητες.

9 & 10. Κάπως ξεπερασμένα. Σημασία, στο τέλος τής ημέρας, έχει η θερμιδική πρόσληψη. Τώρα, εάν φας τρία γεύματα αντί για πέντε, λίγη σημασία έχει. Κι έχει να κάνει και με τον κάθε οργανισμό, τι ταιριάζει καλύτερα στον καθένα (πχ διαλειμματική νηστεία, σε άλλους ταιριάζει και σε άλλους όχι).
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Τελείωσαν οι γιορτές, φάγαμε μελομακάρονα, κουραμπιέδες, γουρουνοπουλα, πιτογυρα, ήπιαμε τα ουισκακια μας, τα τζινακια μας, τις σαμπάνιες μας, πάμε τώρα να βάλουμε σε μια τάξη τ' ασυμμάζευτα:

IMG_20220104_144937.jpg


Έμπνευση της στιγμής: Πένες κόκκινης φακής με σάλτσα τόνου! Έτσι όπως το έφτιαξα εγώ δεν είναι και πααααρα πάρα πολύ υγιεινό, αλλά είναι σίγουρα θρεπτικό και νόστιμο, και με ενδιαφέρει κυρίως να ξαναπάρω τα χαμένα μου (μυϊκά) κιλά γιατί εγώ ως γνωστόν έχω το αντίθετο πρόβλημα απ' την πλειοψηφία, όταν αράζω... Αδυνατίζω!

Χρησιμοποίησα μισό πακέτο πένες κόκκινης φακής και για τη σάλτσα:

1/2 κρεμμύδι λευκό, ψιλοκομμένο
Λίγο ελαιόλαδο για το σωταρισμα
Μισό καρότο (μικρό), τριμμένο
Μισή καυτερή πιπεριά τουρσί γιατί στα πικάντικα είμαι ο πιο αδύναμος κρίκος
2 κ.σ. Κόκκινη σάλτσα (πρώτη παρασπονδία: χρησιμοποίησα έτοιμη σάλτσα με φέτα και ρίγανη, αλλά είχα τσεκαρει πρώτα τα συστατικά τα οποία είναι εντελώς αθώα, μόνο άμυλο καλαμποκιού για σταθεροποιητή και κιτρικό οξύ για συντηρητικό). Η σάλτσα μου λοιπόν ήταν αρωματισμένη εκ των προτέρων. Εσείς αν θέλετε μπορείτε να φτιάξετε σπιτική, με λίγη τριμμένη φέτα, ρίγανη, σκόνη σκόρδου, κρεμμυδιου, σέλινο, καρότο και ό,τι άλλο επιθυμείτε για να τη νοστιμίσετε.
1 ποτηράκι του κρασιού ροζέ (ή λευκό), φτηνιάρικο κρασί (εννοώ να μην έχει πολύ έντονο άρωμα, ξέρετε, αυτά του φαγητού)
1 κονσέρβα τόνο σε νερό
Και στο τέλος η 2η μου παρασπονδία (εσείς μπορείτε να το αποφύγετε τελείως ή να φτιάξετε σπιτική), ε, έβαλα και μια κουταλιά μαγιονέζα για να απαλύνει και να δέσει τις γεύσεις μεταξύ τους. Σταυρώστε με.

Σαν συνδυασμός πάντως βγήκε πολύ ωραίος, καλύπτει και τη μυρωδιά/γεύση της φακής και νιώθεις ότι τρως κανονικά ζυμαρικά!
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Σωστά Αγάπη

Για τα προϊόντα χωρίς ζάχαρη που συνήθως έχουν στέβια ή μαλτιτολη τι ισχύει ;

Θα απαντήσω το απόγευμα σ' αυτό, δώστε μου λίγο χρόνο να οργανώσω την απάντησή μου. Απλώς επειδή θάφτηκε το σχόλιο το επαναφέρω για να μην το ξεχάσω!
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Ωραια σε ευχαριστώ πολύ!

Θα τα πω πιο περιληπτικά απ' ό,τι σκόπευα αρχικά για να μη σε κουράσω.

Καταρχάς το παν είναι η ποσότητα. Δεν υπάρχει γλυκαντικό που να μπορείς να τρως σαν να μην υπάρχει αύριο και να μην επιβαρύνει τη υγεία σου.

Η γλυκόζη και η φρουκτόζη είναι τα δύο βασικά σάκχαρα του οργανισμού μας. Ολοι οι υδατάνθρακες καταλήγουν σε γλυκόζη. Αυτή χρησιμοποιείται για την παραγωγή ενέργειας στον οργανισμό, μέσα από μια βιοχημική διαδικασία τέλος πάντων που λέγεται γλυκόλυση. Από μόνη της δηλαδή όχι απλώς δεν είναι κακή, αλλά είναι και άκρως απαραίτητη για τον οργανισμό. Το πρόβλημα ξεκινά όταν εσύ αρχίζεις να προσλαμβάνεις μεγαλύτερη ποσότητα από αυτή που καταναλώνεις, οπότε παράγεται αρχικά γλυκογόνο και έπειτα λίπος, και κάπως έτσι παχαίνεις, αυξάνεται η ινσουλινοαντίσταση κ.ό.κ.

Η φρουκτόζη είναι επίσης μια ένωση που παίρνει μέρος σε διάφορες αντιδράσεις του οργανισμού, όμως κατά τη μετατροπή της παράγει λίπος στο ήπαρ και ανεβάζει το ουρικό οξύ. Έτσι, ενώ είναι εντελώς ασφαλής στις ποσότητες που περιέχεται στα φρούτα (εξου και η ονομασία της), αν φας πχ μαρμελάδα με αμυλοσιρόπια υψηλής περιεκτικότητας σε φρουκτόζη, είναι ενδεχομένως χειρότερο κι απ' τη ζάχαρη. Η ζάχαρη, παρεμπιπτόντως, ονομάζεται και σουκρόζη ή σακχαρόζη και αποτελείται από ένα μόριο γλυκόζης κι ένα μόριο φρουκτόζης. Το σώμα μας δηλαδή, είτε ζάχαρη φας είτε μέλι είτε φρούτα, τα ίδια σάκχαρα θα χρησιμοποιήσει. Απλώς τα φρούτα και το μέλι έχουν πολύ υψηλότερη διατροφική αξία γιατί περιέχουν και βιταμίνες, μέταλλα, ιχνοστοιχεία, κ.λπ.

Τώρα σίγουρα θα χεις ακούσει κι άλλα φυσικά γλυκαντικά, όπως η σορβιτόλη (ή γλυκιτόλη), η ξυλιτόλη, η ερυθριτόλη και η μαλτιτόλη. Στον οργανισμό, η σορβιτόλη γίνεται φρουκτόζη και η μαλτιτόλη γίνεται γλυκόζη. Η διαφορά είναι ότι ο μεταβολισμός αυτών των ενώσεων γίνεται πιο αργά, οπότε είναι καλύτερες εναλλακτικές για τους διαβητικούς που δε θέλουν απότομη αύξηση της γλυκόζης στο αίμα τους. Η ερυθριτόλη δεν πέπτεται καν, δε διαθέτουμε το ένζυμο που τη διασπά. Γενικά τα γλυκαντικά αυτής της κατηγορίας είναι καλό να τα χρησιμοποιούμε με μέτρο, γιατί έχουν υπακτική δράση και μπορεί να προκαλέσουν προβλήματα στο έντερο.

Η στέβια, τώρα, είναι μια ιδιαίτερη περίπτωση. Καταρχάς στέβια είναι το φυτό, το γλυκαντικό είναι προϊόν χημικής επεξεργασίας και αποτελείται από τους γλυκοζίτες της στεβιόλης (η στεβιόλη είναι το αγλυκο τμήμα της και ο λόγος που αφήνει μια αίσθηση ελαφριάς πικρίλας στο στόμα). Στα αρνητικά πρώτα, η στέβια σε πειραματόζωα έχει αποδειχθεί ότι 1ον μειώνει την τεστοστερόνη και τη γονιμότητα και 2ον προκαλεί μεταλλάξεις. Η ποσότητα όμως που είχαν λάβει τα πειραματόζωα ήταν τόσο μεγάλη σε σχέση με το βάρος τους, που σε ανθρώπινη κλίμακα αυτό μεταφράζεται σε περίπου 50-60 φακελάκια στέβιας την ημέρα. Ο FDA και οι Ευρωπαϊκές αρχές έχουν καθορίσει ως ασφαλές όριο ημερήσιας πρόσληψης τα 4mg ανά κιλό σωματικού βάρους, που είναι πάρα πολύ μικρή ποσότητα. Απ' την άλλη, όμως, η στεβια είναι 300 φορές πιο γλυκιά απ' τη ζάχαρη, οπότε χρειάζεται πολύ μικρότερη ποσότητα ούτως ή άλλως.

Είναι καλή για το αδυνάτισμα γιατί δεν έχει καθόλου θερμίδες, αλλά είναι και αυτή εθιστική, οπότε η συχνή χρήση της θα σε κάνει να θες ολοένα και περισσότερα γλυκά. Γενικά στις ΗΠΑ και την Ευρώπη δεν την πολυσυμπαθούμε, αλλά στη Νότια Αμερική και την Ασία (ειδικά προς Ιαπωνία) έχει ευρύτατη χρήση εδώ και πάρα πολλά χρόνια.

Εκτός από τα παραπάνω, όμως, υπάρχουν και τα τεχνητά γλυκαντικά. Η σουκραλόζη είναι ένα από αυτά. Παράγεται με χλωρίωση της επιτραπέζιας ζάχαρης, έχει 0 θερμίδες και φεύγει άπεπτη απ' τον οργανισμό. Δεν είναι ανθεκτική στη θερμοκρασία, και με το ψήσιμο μπορεί να απελευθερώσει τοξικές χλωριωμένες ενώσεις. Γι' αυτό δεν πρέπει να τη μαγειρεύουμε. Επίσης αν καταναλωθεί σε μεγάλη ποσότητα, μπορεί να προκαλέσει φούσκωμα, διάρροια ή, ακόμη χειρότερα, να διαταράξει τη μικροχλωρίδα του εντέρου, να συνδράμει στην εμφάνιση της νόσου του Crohn και να αυξήσει απότομα τα επίπεδα γλυκόζης στο αίμα μετά το γεύμα. Γι' αυτό τα τεχνητά γλυκαντικά γενικά θεωρούνται πρόσθετα τροφίμων, έχουν κωδικό Ε και υπάρχουν καθορισμένα όρια στα οποία θεωρούνται ασφαλή.

Ένα άλλο πολύ γνωστό τεχνητό γλυκαντικό που είναι ευρύτατα διαδεδομένο στην κόκα κόλα, είναι η ασπαρταμη. Ίσως η πιο αμφιλεγόμενη ουσία απ' όσες έχω αναφέρει μέχρι στιγμής, καθώς έχουν γίνει έρευνες που τη συσχετίζουν με εμφάνιση καρκίνου, αλλά πάλι σε πειραματόζωα. Είναι και αυτή πολύ πιο γλυκιά απ' τη ζάχαρη οπότε χρειάζονται ελάχιστες ποσότητές της, υπάρχει και γι' αυτήν όριο (νομίζω 40mg/kg σωματικού βάρους), αλλά όπως και τα μεταλλαγμένα τρόφιμα που είχα αναφέρει σε προηγούμενο ποστ μου, έτσι και αυτή, παράγεται από τη Monsanto. Τέλος πάντων, ούτε αυτή έχει θερμίδες, αλλά όπως καταλαβαίνεις γενικά τα τεχνητά γλυκαντικά καλό είναι να τ' αποφεύγεις για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.


Συμπέρασμα: Δεν υπάρχει κάποιο θαυματουργό γλυκαντικό με το οποίο να αντικαταστήσεις τη ζάχαρη για πάντα. Γενικά καλό είναι να προτιμάς τις πιο αγνές μορφές όπως το μέλι, το σιρόπι σφενδαμου, το σιρόπι Αγαύης, η μελάσα και το πετιμέζι. Μπορείς να αγοράσεις λίγη στέβια για ώρα ανάγκης αν δε θες να έχει θερμίδες, αλλά προσωπικά το μόνο γλυκαντικό που χρησιμοποιώ πέρα απ' το μέλι είναι η ακατέργαστη, μαύρη ζάχαρη. Όχι καστανή, μαύρη. Η καστανή είναι ραφιναρισμενη ζάχαρη ανακατεμένη με μελάσα, δεν είναι ακατέργαστη.

Επίσης αυτό που με βοήθησε να εξαλείψω την ανάγκη μου για γλυκό είναι ο τρόπος που μαγειρεύω το φαγητό. Καταρχάς δε ρίχνω υπερβολικό αλάτι γιατί έχω παρατηρήσει ότι μετά το πολύ αλμυρό, πάντα θέλω κάτι πολύ γλυκό. Κατά δεύτερον, προσθέτω τη γλυκιά γεύση στα αλμυρά μου γεύματα. Πχ τρώω φιλέτο κοτόπουλο; θα βάλω και πουρέ γλυκοπατάτας μαζί, ή θα φτιάξω σάλτσα με αποξηραμένα δαμάσκηνα. Θέλω σαλάτα; θα ρίξω κι ένα dressing με μουστάρδα, βαλσαμικο, ελαιόλαδο και μέλι από πάνω. Θέλω ένα γλυκό ρόφημα; θα φτιάξω smoothie με μπανάνα. Με μια τέτοια διατροφή είναι λίγο απίθανο να θες να φας και σοκολατίνα μετά. Α, και αντί για αναψυκτικά εννοείται προτιμούμε τους φυσικούς χυμούς (κι ας έχουν περισσότερες θερμίδες) ή τα αφεψήματα βοτάνων.


Ναι, αυτό εννοούσα περιληπτικά.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Θα τα πω πιο περιληπτικά απ' ό,τι σκόπευα αρχικά για να μη σε κουράσω.

Καταρχάς το παν είναι η ποσότητα. Δεν υπάρχει γλυκαντικό που να μπορείς να τρως σαν να μην υπάρχει αύριο και να μην επιβαρύνει τη υγεία σου.

Η γλυκόζη και η φρουκτόζη είναι τα δύο βασικά σάκχαρα του οργανισμού μας. Ολοι οι υδατάνθρακες καταλήγουν σε γλυκόζη. Αυτή χρησιμοποιείται για την παραγωγή ενέργειας στον οργανισμό, μέσα από μια βιοχημική διαδικασία τέλος πάντων που λέγεται γλυκόλυση. Από μόνη της δηλαδή όχι απλώς δεν είναι κακή, αλλά είναι και άκρως απαραίτητη για τον οργανισμό. Το πρόβλημα ξεκινά όταν εσύ αρχίζεις να προσλαμβάνεις μεγαλύτερη ποσότητα από αυτή που καταναλώνεις, οπότε παράγεται αρχικά γλυκογόνο και έπειτα λίπος, και κάπως έτσι παχαίνεις, αυξάνεται η ινσουλινοαντίσταση κ.ό.κ.

Η φρουκτόζη είναι επίσης μια ένωση που παίρνει μέρος σε διάφορες αντιδράσεις του οργανισμού, όμως κατά τη μετατροπή της παράγει λίπος στο ήπαρ και ανεβάζει το ουρικό οξύ. Έτσι, ενώ είναι εντελώς ασφαλής στις ποσότητες που περιέχεται στα φρούτα (εξου και η ονομασία της), αν φας πχ μαρμελάδα με αμυλοσιρόπια υψηλής περιεκτικότητας σε φρουκτόζη, είναι ενδεχομένως χειρότερο κι απ' τη ζάχαρη. Η ζάχαρη, παρεμπιπτόντως, ονομάζεται και σουκρόζη ή σακχαρόζη και αποτελείται από ένα μόριο γλυκόζης κι ένα μόριο φρουκτόζης. Το σώμα μας δηλαδή, είτε ζάχαρη φας είτε μέλι είτε φρούτα, τα ίδια σάκχαρα θα χρησιμοποιήσει. Απλώς τα φρούτα και το μέλι έχουν πολύ υψηλότερη διατροφική αξία γιατί περιέχουν και βιταμίνες, μέταλλα, ιχνοστοιχεία, κ.λπ.

Τώρα σίγουρα θα χεις ακούσει κι άλλα φυσικά γλυκαντικά, όπως η σορβιτόλη (ή γλυκιτόλη), η ξυλιτόλη, η ερυθριτόλη και η μαλτιτόλη. Στον οργανισμό, η σορβιτόλη γίνεται φρουκτόζη και η μαλτιτόλη γίνεται γλυκόζη. Η διαφορά είναι ότι ο μεταβολισμός αυτών των ενώσεων γίνεται πιο αργά, οπότε είναι καλύτερες εναλλακτικές για τους διαβητικούς που δε θέλουν απότομη αύξηση της γλυκόζης στο αίμα τους. Η ερυθριτόλη δεν πέπτεται καν, δε διαθέτουμε το ένζυμο που τη διασπά. Γενικά τα γλυκαντικά αυτής της κατηγορίας είναι καλό να τα χρησιμοποιούμε με μέτρο, γιατί έχουν υπακτική δράση και μπορεί να προκαλέσουν προβλήματα στο έντερο.

Η στέβια, τώρα, είναι μια ιδιαίτερη περίπτωση. Καταρχάς στέβια είναι το φυτό, το γλυκαντικό είναι προϊόν χημικής επεξεργασίας και αποτελείται από τους γλυκοζίτες της στεβιόλης (η στεβιόλη είναι το αγλυκο τμήμα της και ο λόγος που αφήνει μια αίσθηση ελαφριάς πικρίλας στο στόμα). Στα αρνητικά πρώτα, η στέβια σε πειραματόζωα έχει αποδειχθεί ότι 1ον μειώνει την τεστοστερόνη και τη γονιμότητα και 2ον προκαλεί μεταλλάξεις. Η ποσότητα όμως που είχαν λάβει τα πειραματόζωα ήταν τόσο μεγάλη σε σχέση με το βάρος τους, που σε ανθρώπινη κλίμακα αυτό μεταφράζεται σε περίπου 50-60 φακελάκια στέβιας την ημέρα. Ο FDA και οι Ευρωπαϊκές αρχές έχουν καθορίσει ως ασφαλές όριο ημερήσιας πρόσληψης τα 4mg ανά κιλό σωματικού βάρους, που είναι πάρα πολύ μικρή ποσότητα. Απ' την άλλη, όμως, η στεβια είναι 300 φορές πιο γλυκιά απ' τη ζάχαρη, οπότε χρειάζεται πολύ μικρότερη ποσότητα ούτως ή άλλως.

Είναι καλή για το αδυνάτισμα γιατί δεν έχει καθόλου θερμίδες, αλλά είναι και αυτή εθιστική, οπότε η συχνή χρήση της θα σε κάνει να θες ολοένα και περισσότερα γλυκά. Γενικά στις ΗΠΑ και την Ευρώπη δεν την πολυσυμπαθούμε, αλλά στη Νότια Αμερική και την Ασία (ειδικά προς Ιαπωνία) έχει ευρύτατη χρήση εδώ και πάρα πολλά χρόνια.

Εκτός από τα παραπάνω, όμως, υπάρχουν και τα τεχνητά γλυκαντικά. Η σουκραλόζη είναι ένα από αυτά. Παράγεται με χλωρίωση της επιτραπέζιας ζάχαρης, έχει 0 θερμίδες και φεύγει άπεπτη απ' τον οργανισμό. Δεν είναι ανθεκτική στη θερμοκρασία, και με το ψήσιμο μπορεί να απελευθερώσει τοξικές χλωριωμένες ενώσεις. Γι' αυτό δεν πρέπει να τη μαγειρεύουμε. Επίσης αν καταναλωθεί σε μεγάλη ποσότητα, μπορεί να προκαλέσει φούσκωμα, διάρροια ή, ακόμη χειρότερα, να διαταράξει τη μικροχλωρίδα του εντέρου, να συνδράμει στην εμφάνιση της νόσου του Crohn και να αυξήσει απότομα τα επίπεδα γλυκόζης στο αίμα μετά το γεύμα. Γι' αυτό τα τεχνητά γλυκαντικά γενικά θεωρούνται πρόσθετα τροφίμων, έχουν κωδικό Ε και υπάρχουν καθορισμένα όρια στα οποία θεωρούνται ασφαλή.

Ένα άλλο πολύ γνωστό τεχνητό γλυκαντικό που είναι ευρύτατα διαδεδομένο στην κόκα κόλα, είναι η ασπαρταμη. Ίσως η πιο αμφιλεγόμενη ουσία απ' όσες έχω αναφέρει μέχρι στιγμής, καθώς έχουν γίνει έρευνες που τη συσχετίζουν με εμφάνιση καρκίνου, αλλά πάλι σε πειραματόζωα. Είναι και αυτή πολύ πιο γλυκιά απ' τη ζάχαρη οπότε χρειάζονται ελάχιστες ποσότητές της, υπάρχει και γι' αυτήν όριο (νομίζω 40mg/kg σωματικού βάρους), αλλά όπως και τα μεταλλαγμένα τρόφιμα που είχα αναφέρει σε προηγούμενο ποστ μου, έτσι και αυτή, παράγεται από τη Monsanto. Τέλος πάντων, ούτε αυτή έχει θερμίδες, αλλά όπως καταλαβαίνεις γενικά τα τεχνητά γλυκαντικά καλό είναι να τ' αποφεύγεις για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.


Συμπέρασμα: Δεν υπάρχει κάποιο θαυματουργό γλυκαντικό με το οποίο να αντικαταστήσεις τη ζάχαρη για πάντα. Γενικά καλό είναι να προτιμάς τις πιο αγνές μορφές όπως το μέλι, το σιρόπι σφενδαμου, το σιρόπι Αγαύης, η μελάσα και το πετιμέζι. Μπορείς να αγοράσεις λίγη στέβια για ώρα ανάγκης αν δε θες να έχει θερμίδες, αλλά προσωπικά το μόνο γλυκαντικό που χρησιμοποιώ πέρα απ' το μέλι είναι η ακατέργαστη, μαύρη ζάχαρη. Όχι καστανή, μαύρη. Η καστανή είναι ραφιναρισμενη ζάχαρη ανακατεμένη με μελάσα, δεν είναι ακατέργαστη.

Επίσης αυτό που με βοήθησε να εξαλείψω την ανάγκη μου για γλυκό είναι ο τρόπος που μαγειρεύω το φαγητό. Καταρχάς δε ρίχνω υπερβολικό αλάτι γιατί έχω παρατηρήσει ότι μετά το πολύ αλμυρό, πάντα θέλω κάτι πολύ γλυκό. Κατά δεύτερον, προσθέτω τη γλυκιά γεύση στα αλμυρά μου γεύματα. Πχ τρώω φιλέτο κοτόπουλο; θα βάλω και πουρέ γλυκοπατάτας μαζί, ή θα φτιάξω σάλτσα με αποξηραμένα δαμάσκηνα. Θέλω σαλάτα; θα ρίξω κι ένα dressing με μουστάρδα, βαλσαμικο, ελαιόλαδο και μέλι από πάνω. Θέλω ένα γλυκό ρόφημα; θα φτιάξω smoothie με μπανάνα. Με μια τέτοια διατροφή είναι λίγο απίθανο να θες να φας και σοκολατίνα μετά. Α, και αντί για αναψυκτικά εννοείται προτιμούμε τους φυσικούς χυμούς (κι ας έχουν περισσότερες θερμίδες) ή τα αφεψήματα βοτάνων.


Ναι, αυτό εννοούσα περιληπτικά.
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση και την ανάλυση ..!

Ως γλυκαντικό στις συνταγές ή στο τσάι μου κι εγώ χρησιμοποιώ μόνο μέλι είναι σίγουρα καλύτερο από οποιοδήποτε γλυκαντικό ειδικά αν είναι φυσικό και όχι του σούπερ μάρκετ.
Εγώ αναφέρομουν στα προϊόντα που έχουν στέβια ή μαλτιτολη και πλασάρονται ως πιο υγιεινές επιλογές.
Πχ η μαρμελάδα με στέβια είναι καλύτερη από την κανονική;
Για μικρές φυσιολογικές ποσότητες μιλάμε πάντα .
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top