• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Φόβος για hiv

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,444 μηνύματα.
Συμβουλή: άλλη φορά με προσοχή και ζητείστε και εξετάσεις από τους άλλους, δεν είναι κακό, για την υγεία μας πρόκειται
Η θεραπεία παιδιά είναι ψ υ χ ο λ ο γ ο ς . Και ο λόγος είναι οτι η αρρωστοφοβία όσο ο άνθρωπος μεγαλώνει γίνεται όλο και πιο ακραία εαν μείνει αθεράπευτη και μπορεί να γίνει πάρα πολύ επικίνδυνη . Απτό παράδειγμα ο θεματοθέτης που μετά απο τρία χρόνια , το τονίζω , τρια χρόνια , θυμήθηκε να ανησυχήσει , χωρίς να πηγαίνει κάτι στραβά με την υγεία του , για το εαν κόλλησε hiv . Ακόμα χειρότερα δε , αμέσως αφού έκανε τεστ , του ξεκίνησαν ψυχοσωματικά . Έτσι και εδώ και εξετάσεις να ζητήσεις , και καθαρότατος να είναι ο άλλος το πρόβλημα δεν θα λυθεί . Και δεν θα λυθεί γιατί είναι στο μυαλό σου πρώτα . Θα αρχίσεις να ανησυχείς μην τυχόν του βγήκε ψευδώς αρνητικό το τεστ και έχει όντως κάτι και σε κόλλησε εν τέλει κτλπ. κτλπ. Οπότε όπως είπα , χρειάζεται θεραπεία αυτό το θέμα .
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μακάρι φίλε μου γιατί ήδη έχω προβλήματα ύπνου.Οποτε πέφτω να κοιμηθώ αρχίζω να σκέφτομαι,και δεν έχει σταματημό.Πως θα πληρώσω το ρευμα,ποτε θα βρω επιτέλους δουλειά,κτλ.
Και με το να τα σκέφτεσαι το βράδυ πως ακριβώς βοηθάς τον εαυτό σου ; Άδειασε τις σκέψεις σου , πέσε , χαλάρωσε , κοιμήσου . Την επόμενη μέρα θα έχεις ενέργεια να αντιμετωπίσεις τα προβλήματα σου . Όσον αφορά στο θέμα σου...είτε αγχωθείς είτε όχι το εαν έχεις hiv δεν θα αλλάξει . Μην το σκέφτεσαι καν λοιπόν . Κάνε οτι θα έκανες κανονικά αυτές τις μέρες μέχρι να κάνεις το τεστ και για όνομα του Θεού σταμάτα να διαβάζεις πράγματα απο το internet . Μπορεί να νομίζεις οτι σε βοηθάει αλλά μόνο χειρότερα τα κάνεις έτσι .

Επίσης όπως είπα πέρα απο την αγωγή σου , καλό θα ήταν να βλέπεις και έναν ψυχολόγο . Το φάρμακο σε βοηθάει να κάνεις cope και να λειτουργείς , αλλά είναι σημαντικό για να βελτιστοποιήσεις το αποτέλεσμα τους να ενδυναμώσεις και την ψυχολογία σου και τον χαρακτήρα σου .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Grand Duchess

Περιβόητο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,159 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους,είμαι καινούργιο μέλος εδώ.Αντιμετωπιζω την ίδια φοβία,για τον HIV.Στην δική μου περίπτωση όμως,είχα σεξουαλική επαφή με μια κοπέλα χωρίς προφύλαξη.Εχουν περάσει από τότε 12 μέρες,τις τελευταίες 2 είμαι με 38 πυρετό.Πονολαιμο,συνάχι,πόνους στους μυς και τις αρθρώσεις.Εκανα Covid τεστ το πρωί,παρακαλαγα να βγει θετικό.Δυστυχώς βγήκε αρνητικό,θα ξανακάνω ένα αύριο μπας και είμαι τυχερός,πάνω στο λάθος μου να μην πάρω προφύλαξη.Ειμαι νοσοφοβικος,με χρόνια κατάθλιψη(κάτι που κάνει τα πράγματα χειρότερα) και παίρνω αγωγή.
Έχω το κακό ελάττωμα να ψάχνω στο ίντερνετ για συμπτώματα.Το μυαλό μου έχει κολλήσει στο ότι έχω HIV,ούτε γρίπη ούτε κρυολόγημα.Και αυτή η αναμονή,για να παω να κανω την εξέταση με σκοτώνει.Ξερω ότι πρέπει να περάσουν κάποιες μέρες ακόμα Μέχρι τότε θα έχω πάθει 2 εμφράγματα και 3 εγκεφαλικά.Ηδη σήμερα πήγα να πάθω κρίση πανικού,ύστερα απο μια 8ετια χωρίς.Εννοείται ότι το έχω πει στους γονείς μου,οι οποίοι προσπαθούν να με ηρεμήσουν χωρίς αποτέλεσμα.
Εμένα το τεστ κοβιντ μου βγήκε θετικό μετά από 3 ημέρες θετικό.
Να κάνεις και αύριο διπλό που να έχει και της γρίπης.
Όπως και να έχει, ψύχραιμα.
Θα κάνεις και ένα τεστ hiv μετα απο κάποιες ημέρες και βλέπεις.

Και από εδώ και στο εξής ποτέ ελεύθερη επαφή είτε με άνδρα είτε με γυναίκα χωρίς να έχετε κάνει και οι δύο εξετάσεις.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,080 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους,είμαι καινούργιο μέλος εδώ.Αντιμετωπιζω την ίδια φοβία,για τον HIV.Στην δική μου περίπτωση όμως,είχα σεξουαλική επαφή με μια κοπέλα χωρίς προφύλαξη.Εχουν περάσει από τότε 12 μέρες,τις τελευταίες 2 είμαι με 38 πυρετό.Πονολαιμο,συνάχι,πόνους στους μυς και τις αρθρώσεις.Εκανα Covid τεστ το πρωί,παρακαλαγα να βγει θετικό.Δυστυχώς βγήκε αρνητικό,θα ξανακάνω ένα αύριο μπας και είμαι τυχερός,πάνω στο λάθος μου να μην πάρω προφύλαξη.Ειμαι νοσοφοβικος,με χρόνια κατάθλιψη(κάτι που κάνει τα πράγματα χειρότερα) και παίρνω αγωγή.
Έχω το κακό ελάττωμα να ψάχνω στο ίντερνετ για συμπτώματα.Το μυαλό μου έχει κολλήσει στο ότι έχω HIV,ούτε γρίπη ούτε κρυολόγημα.Και αυτή η αναμονή,για να παω να κανω την εξέταση με σκοτώνει.Ξερω ότι πρέπει να περάσουν κάποιες μέρες ακόμα Μέχρι τότε θα έχω πάθει 2 εμφράγματα και 3 εγκεφαλικά.Ηδη σήμερα πήγα να πάθω κρίση πανικού,ύστερα απο μια 8ετια χωρίς.Εννοείται ότι το έχω πει στους γονείς μου,οι οποίοι προσπαθούν να με ηρεμήσουν χωρίς αποτέλεσμα.
Η κοπέλα σου φαίνεται άτομο υψηλού κινδύνου;
Δε φαντάζομαι από μια επαφή να κόλλησες και μάλιστα να εκδηλώθηκε σε 12 μέρες. Αυτό έχει και μια περίοδο επώασης. Εν πάσει περιπτώσει, μόλις συνέλθεις, κάνε ένα τεστ.
Πιστεύω πως δεν έχεις τίποτα.
Κλείσε το ίντερνετ. Αυτό πάντα σε οδηγεί στο συμπέρασμα πως θα πεθάνεις. Είμαι βέβαιαη, πως τώρα που γράφω, ήδη νοώθεις καλύτερα. Πιες ένα τσαγάκι. Κυκλοφορούν πολλές ιώσεις αυτή την εποχή.
Περαστικά
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,744 μηνύματα.
Πάντως πέρα από την πλάκα δεν κρίνουμε με το μάτι αν κάποιος μπορεί να χει κάποιο σεξουαλικώς μεταδιδόμενο νόσημα ούτε κάνοντας profiling.
Ο καθένας είναι πιθανός φορέας ακόμα και εξετάσεις να χουν γίνει, ακόμα και σχέση σου ναναι, δυστυχώς δεν γνωρίζεις τι κάνει ο άλλος.
Γιαυτό πρότερο μέλλημά να είναι η δική σας υγεία και να προφυλάσσεστε ανάλογα
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,846 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους,είμαι καινούργιο μέλος εδώ.Αντιμετωπιζω την ίδια φοβία,για τον HIV.Στην δική μου περίπτωση όμως,είχα σεξουαλική επαφή με μια κοπέλα χωρίς προφύλαξη.Εχουν περάσει από τότε 12 μέρες,τις τελευταίες 2 είμαι με 38 πυρετό.Πονολαιμο,συνάχι,πόνους στους μυς και τις αρθρώσεις.Εκανα Covid τεστ το πρωί,παρακαλαγα να βγει θετικό.Δυστυχώς βγήκε αρνητικό,θα ξανακάνω ένα αύριο μπας και είμαι τυχερός,πάνω στο λάθος μου να μην πάρω προφύλαξη.Ειμαι νοσοφοβικος,με χρόνια κατάθλιψη(κάτι που κάνει τα πράγματα χειρότερα) και παίρνω αγωγή.
Έχω το κακό ελάττωμα να ψάχνω στο ίντερνετ για συμπτώματα.Το μυαλό μου έχει κολλήσει στο ότι έχω HIV,ούτε γρίπη ούτε κρυολόγημα.Και αυτή η αναμονή,για να παω να κανω την εξέταση με σκοτώνει.Ξερω ότι πρέπει να περάσουν κάποιες μέρες ακόμα Μέχρι τότε θα έχω πάθει 2 εμφράγματα και 3 εγκεφαλικά.Ηδη σήμερα πήγα να πάθω κρίση πανικού,ύστερα απο μια 8ετια χωρίς.Εννοείται ότι το έχω πει στους γονείς μου,οι οποίοι προσπαθούν να με ηρεμήσουν χωρίς αποτέλεσμα.
Και για να μην ξαναπεράσεις το ίδιο άγχος...

Δε θεωρώ ότι έχεις κάτι. Μην διαβάζεις πολύ - στο internet - εδώ κι εκεί. Θα δεις παραμύθια με δράκους...
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα
Ονομάζομαι Γιώργος και είμαι 25 χρόνων
Είχα μια σεξουαλικη επαφή πριν από 3 χρόνια και τέλος πάντων δεν αγχώθηκα ποτέ για hiv κλπ γιατί φορούσα προφυλακτικό κλπ
Είπα τέλος πάντων να κανω το τεστ έστω για ψυχολογικούς λόγους γιατί με έπιασε ξαφνικά ένα άγχος επειδή είδα ότι ο hiv μπορεί να είναι ασυμπτωματικος μέχρι και 10 χρονια
Και πήγα προχθές στο thess checkpoint στη Θεσσαλονίκη να κάνω το τεστ
Οι άνθρωποι ήταν ευγενεστατοι και το τεστ βγήκε αρνητικό μια χαρά κλπ σε 5 λεπτά είχα φύγει
Πολύ εξυπηρετικοί και πολύ γρήγοροι και φάνηκαν και έμπιστοι

Από το επόμενο απόγευμα όμως ξεκινάει ένας πονολαιμος και την επόμενη μέρα αισθάνομαι πολύ βαρύς και κουρασμένος όχι πυρετό δηλαδή αλλά δεν αισθάνομαι καλά

Λέτε να έχω κολλήσει τίποτα από εκεί????
Έχει πάει κανείς να μας πει εμπειρίες?
Επικοινώνησα μαζί τους και μου είπαν ότι όλα είναι μιας χρήσης βέβαια και τους πιστεύω απλά αγχώθηκα πολύ με τα συμπτώματα μετά την εξέταση για αυτό ρωτάω
3 χρόνια πριν ..

Και έρχεται το γεγονός ακόμα αυτό στο σήμερα να σε ταλαιπωρεί;

Γιατί το έχεις αφήσει τόσο πολύ εφόσον το τσέκαρες επι πραγματκου ;

Σίγουρα ήταν μια τραυματική εμπειρία για εσένα πλέον και πρέπει να την πλαισιώσει οπως πρέπει !

Ο φόβος αυτός ειναι χαραγμενος στην αμυγδαλη σου και το παραμικρό ερέθισμα θα στο επαναφέρει.

Να σκέφτεσαι πάντα ρεαλιστικά και επί χειροπιαστων γεγονότων και να σταματά εκεί.
Μην αφηνεις το μυαλό σου να σε παρασύρει και σαφέστατα θα σου πρότεινα να μιλήσεις με έναν ειδικό να πλαισιώσει όπως πρέπει αυτή τη τραυματική σου εμπειρία.

Να προσέχεις ,πρόληψη στο τραύμα σου ώστε να μην ενεργοποιειται
 

Grand Duchess

Περιβόητο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,159 μηνύματα.
Πάντως πέρα από την πλάκα δεν κρίνουμε με το μάτι αν κάποιος μπορεί να χει κάποιο σεξουαλικώς μεταδιδόμενο νόσημα ούτε κάνοντας profiling.
Ο καθένας είναι πιθανός φορέας ακόμα και εξετάσεις να χουν γίνει, ακόμα και σχέση σου ναναι, δυστυχώς δεν γνωρίζεις τι κάνει ο άλλος.
Γιαυτό πρότερο μέλλημά να είναι η δική σας υγεία και να προφυλάσσεστε ανάλογα
Και που να μάθεις ότι οι περισσότεροι που έχουν κολλήσει είναι παντρεμένοι άνδρες που ξανογαμανε και μαθευεται αφού κολλήσουν τις φουκαριαρες τις γυναίκες τους.
Έχω ακούσει και περιπτώσεις που έγινε το αντίθετο.
Όσοι είστε στον χώρο υγείας κάντε πρακτική/δουλέψτε στο Συγγρός να βλέπετε τσακωμούς κάθε μερα:laugh:
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,744 μηνύματα.
Και που να μάθεις ότι οι περισσότεροι που έχουν κολλήσει είναι παντρεμένοι άνδρες που ξανογαμανε και μαθευεται αφού κολλήσουν τις φουκαριαρες τις γυναίκες τους.
Έχω ακούσει και περιπτώσεις που έγινε το αντίθετο.
Όσοι είστε στον χώρο υγείας κάντε πρακτική/δουλέψτε στο Συγγρός να βλέπετε τσακωμούς κάθε μερα:laugh:
Μα ναι, δεν είπαμε και να γίνουμε υπέρμετρα φοβικοί και να μην εμπιστευόμαστε ούτε τη σκιά μας αλλά εγώ προσωπικά βάζω πιο πάνω τον εαυτό μου και την υγεία μου απο κάθε σύντροφο και δεν τη θυσιάζω για 5 λεπτά απόλαυσης.
 

Grand Duchess

Περιβόητο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,159 μηνύματα.
Μα ναι, δεν είπαμε και να γίνουμε υπέρμετρα φοβικοί και να μην εμπιστευόμαστε ούτε τη σκιά μας αλλά εγώ προσωπικά βάζω πιο πάνω τον εαυτό μου και την υγεία μου απο κάθε σύντροφο και δεν τη θυσιάζω για 5 λεπτά απόλαυσης.
Ειδικά χωρίς προφυλακτικό.
Χωρίς να κάνω επίθεση συγκεκριμένα στο παιδί που έγραψε το ποστ του χθες, το θεωρώ ο,τι πιο φάουλ και χαζό να κάνεις ελεύθερο σεξ χωρίς να έχεις κάνει εξετάσεις και εσύ και αυτή πιο πριν.
Σιγά, για 5 λεπτακια που θα είσαι μέσα της/του χωρίς το πλαστικό; μεχ. Δεν αξίζει αν κολλήσεις κάτι θα τραβιέσαι μια ζωή.
Αν θέλετε ελεύθερο μόνο με έλεγχο πιο πριν και αν η κοπέλα παίρνει αντισυλληπτικά αλλιώς έχετε και το κίνδυνο εγκυμοσύνης.
 

Guest 743029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θεματοθέτη,

Μη το σκέφτεσαι και γενικά μην κάνεις σενάρια που προκαλούν πανικούς.

Εφόσον το τεστ που έκανες ήταν αρνητικό, δεν έχεις να φοβάσαι κάτι.

Μην κάνεις το λάθος να μπαίνεις στο ίντερνετ και να διαβάζεις 1002 που αναγράφονται. Θα κάνεις κακό στον εαυτό σου. Να στο αναφέρω μπακαλίστικα "θα ανοίξεις δουλειές, ενώ δεν υπάρχει λόγος"

Είχα άτομα στη γενιά μου, που έμπαιναν στο διαδίκτυο, διάβαζαν διάφορα για την υγεία και νόμιζαν ότι τα είχαν οι ίδιοι. Πχ άτομο νόμιζε ότι είχε πάθει τη νόσο περόνι , επειδή τη διάβασε στο διαδίκτυο. Πήγε στον ουρολόγο-ανδρολόγο και τον παρέπεμψε σε ψυχολόγο.

Μη προσπαθήσεις να καλύψεις οργανικά αίτια ( τα οποία δεν τα έχεις) που οφείλονται σε ψυχολογικούς παράγοντες.

Βρες μια κοπέλα, ή πάρε τους φίλους σου και πηγαίνετε για καφέ.

Πονόλαιμο ο καθένας μπορεί να πάθει ακόμα και απο τον ανεμιστήρα
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,570 μηνύματα.
Έχω κλείσει ραντεβού για την Τρίτη,στο κέντρο που αναφέρεις στην ομόνοια.Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.
Εύχομαι καλά αποτελέσματα Scarface. Μέχρι τότε συνέχισε με την ζωή σου και μην το αφήνεις να σε κατατρώει.

Και φιλική συμβουλή για όλους να μην ξεχνάμε την προφύλαξη :galliko:
 

Scarface21

Νεοφερμένος

Ο Scarface21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ.
Η κοπέλα σου φαίνεται άτομο υψηλού κινδύνου;
Δε φαντάζομαι από μια επαφή να κόλλησες και μάλιστα να εκδηλώθηκε σε 12 μέρες. Αυτό έχει και μια περίοδο επώασης. Εν πάσει περιπτώσει, μόλις συνέλθεις, κάνε ένα τεστ.
Πιστεύω πως δεν έχεις τίποτα.
Κλείσε το ίντερνετ. Αυτό πάντα σε οδηγεί στο συμπέρασμα πως θα πεθάνεις. Είμαι βέβαιαη, πως τώρα που γράφω, ήδη νοώθεις καλύτερα. Πιες ένα τσαγάκι. Κυκλοφορούν πολλές ιώσεις αυτή την εποχή.
Περαστικά
Αν μου φαινόταν,δεν θα έκανα μαζι της σεξ.Και γενικά δε θα πάω με όποια να ναι,απλά για να κάνω σεξ.Θα πρέπει να υπάρχει έλξη καταρχήν και από τις 2 πλευρές.Δεν έχω ακτίνες Χ στα μάτια,να σκαναρω μια κοπέλα και να δω τι έχει.Τα φαινομενα καμιά φορά απατούν... από αλλού το περιμένεις και από αλλού σου έρχεται.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και που να μάθεις ότι οι περισσότεροι που έχουν κολλήσει είναι παντρεμένοι άνδρες που ξανογαμανε και μαθευεται αφού κολλήσουν τις φουκαριαρες τις γυναίκες τους.
Έχω ακούσει και περιπτώσεις που έγινε το αντίθετο.
Όσοι είστε στον χώρο υγείας κάντε πρακτική/δουλέψτε στο Συγγρός να βλέπετε τσακωμούς κάθε μερα:laugh:
Αυτο δυστυχώς είναι μια πικρή αλήθεια,που έχω ακούσει από πολύ κόσμο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εύχομαι καλά αποτελέσματα Scarface. Μέχρι τότε συνέχισε με την ζωή σου και μην το αφήνεις να σε κατατρώει.

Και φιλική συμβουλή για όλους να μην ξεχνάμε την προφύλαξη :galliko:
Σε ευχαριστώ πολύ,να είσαι καλά!
 

Scarface21

Νεοφερμένος

Ο Scarface21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους!Χθες πήγα σε ΩΡΛ,να με εξετάσει.Μου βρήκε φαρυγγιτιδα,λόγω λοίμωξης μου είπε.Το πιο πιθανό σε στρεπτόκο,που είναι και σε έξαρση αυτή την περίοδο.Ξεκινησα χθες Augmentin αντιβίωση,1000mg ανά 12ωρο.Μου είπε θέλει 48 ώρες να δράσει,ήδη δεν έχω πονόλαιμο και πυρετό.Το μόνο που με ανησυχεί είναι,κάποια δεκατα που έχω μέσα στη μέρα.Μια έντονη κούραση και αδυναμία και μυαλγιες σε όλο το σώμα.Περιμενα ότι θα υποχωρούσαν όλα αυτά πιο γρήγορα.
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,570 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους!Χθες πήγα σε ΩΡΛ,να με εξετάσει.Μου βρήκε φαρυγγιτιδα,λόγω λοίμωξης μου είπε.Το πιο πιθανό σε στρεπτόκο,που είναι και σε έξαρση αυτή την περίοδο.Ξεκινησα χθες Augmentin αντιβίωση,1000mg ανά 12ωρο.Μου είπε θέλει 48 ώρες να δράσει,ήδη δεν έχω πονόλαιμο και πυρετό.Το μόνο που με ανησυχεί είναι,κάποια δεκατα που έχω μέσα στη μέρα.Μια έντονη κούραση και αδυναμία και μυαλγιες σε όλο το σώμα.Περιμενα ότι θα υποχωρούσαν όλα αυτά πιο γρήγορα.
Περαστικά :friends:
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 21,562 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους!Χθες πήγα σε ΩΡΛ,να με εξετάσει.Μου βρήκε φαρυγγιτιδα,λόγω λοίμωξης μου είπε.Το πιο πιθανό σε στρεπτόκο,που είναι και σε έξαρση αυτή την περίοδο.Ξεκινησα χθες Augmentin αντιβίωση,1000mg ανά 12ωρο.Μου είπε θέλει 48 ώρες να δράσει,ήδη δεν έχω πονόλαιμο και πυρετό.Το μόνο που με ανησυχεί είναι,κάποια δεκατα που έχω μέσα στη μέρα.Μια έντονη κούραση και αδυναμία και μυαλγιες σε όλο το σώμα.Περιμενα ότι θα υποχωρούσαν όλα αυτά πιο γρήγορα.

Επειδή τα χεις λίγο μπερδεμένα και επειδή μια περίοδο το "σπορ" που ακολουθούσα ήταν λιγάκι επικίνδυνο αλλα επειδή ήμουν προσεκτικός, διαβασμένος και υπεύθυνος τώρα είμαι υγιής και δεν έχω εμφανίσει ούτε κονδυλώματα άκου λίγο και ότι άλλη απορία έχεις τη συζητάμε :

1. Αν η κοπέλα ειναι σαν και σένα - δηλαδή δεν έχει εναλλαγή ερωτικών συντρόφων ειναι σπάνιο να έχει κάτι, εσυ την ξέρεις όμως όχι εμείς και μπορείς να την ρωτήσεις κιόλας.

2. Το γεγονός οτι κάποιος έχει κόβιντ.... δεν εχει καμια σχέση με τον HIV. Δηλαδή θεωρείς πως αν πάρεις ένα τέστ κόβιντ και βγεί θετικό , αποκλείστηκε η μόλυνση με HIV εάν έκανες σέξ με οροθετικό άτομο χωρις να παίρνει την αγωγή του και άλλες παραμετρους μαζί ; όχι. Υπάρχει περίπτωση μια γρίπη ή λοίμωξη να ειναι λόγω HIV ; ΟΧΙ απαραίτητα.

3. Το τεστ για τον HIV πριν την περίοδο παραθύρου δεν δείχνει τίποτα απολύτως. Μπορεί κάποιος να έχει ενα ψευδώς αρνητικό αποτέλεσμα.

4. Η Βασική ερώτηση πρίν κάνεις ένα τέστ ειναι ποια η περίοδος παραθύρου ωστε να το κάνεις την κατάλληλη στιγμή μετά την τελευταία ύποπτη επαφή. Το τονίζω καθώς εάν εσυ έχεις μια ύποπτη επαφή πριν 6 εβδομάδες το κάνεις βγεί αρνητικό αλλα μια βδομάδα πρίν απο αυτά είχες και άλλη μία.... το αποτέλεσμα θα ειναι έγκυρο ΜΟΝΟ για την προηγουμενη επαφή και όχι για την τελευταία. Διαφορετικά τέστ έχουν διαφορετικές περιόδους παραθύρου πχ το τέστ 3ης γενιάς έχει μεγαλύτερη περίοδο παραθύρου απο ένα τέστ 4ης γενιάς. Το τέστ 3ης ειναι τέστ αντισωμάτων της 4ης ειναι και αντιγόνου p24.

Γενικά η συζήτηση αυτή είναι σχετική και εμπεριέχει πολλές παραμέτρους μέσα στις οποίες είναι και το να κάνεις σέξ με οροθετικό άτομο μια φορά και να μη κολλήσεις ακόμη και αυτό μπορεί να συμβεί αλλα επειδη δεν ξέρεις αν θα τύχει την 1η ή την 1000η φορά που θα το κάνεις , δεν το κάνεις χωρις προφυλακτικό.

Οι συζητησεις στο ίντερνετ απο όσο έχω δει ειναι μια χαρά. Εμεις τα μπερδεύουμε τα πράγματα. Εξαιρουμενες κάτι ομάδες ηλίθιων που δεν έχουν την διανοητική ικανότητα να αντιλαμβάνονται τι διαβάζουν... οπως ειναι οι αρνητές του HIV, κάτι χαμένα κορμιά που δεν τους νοιάζει εάν θα μολυνθούν ή θα μολύνουν - ανεύθυνους ερωτικούς ανθρώπους που γαμάνε πρεζάκια σε κάτι παρακμιακά ξενοδοχεία στην Ομόνοια ακόμη και χωρις προφυλάξεις για 20 και 30 ευρώ (!!!) και άλλα ακόμη σκυλολόγια που μπορείς να βρείς διάσπαρτα στο ίντερνετ αγνώστου ψυχικου και κοινωνικου προσανατολισμού.

Αλλη φορά φόρα προφυλακτικό να μην έχεις τέτοιες φοβίες και τώρα πηγαινε (εάν η φιλη σου ανήκει στην κατηγορία κινδυνου πχ ειναι ιεροδουλη - κανει σεξ με αγνωστους χωρις προφυλακτικό) να κάνεις ενα τέστ.... οχι ράπιντ... αλλα 4ης γενιάς. Μετα απο 3 εβδομάδες και κατα προτίμηση την 5-6η και τελειωσε η ιστορία. Τα υπόλοιπα ειναι να έχουμε να λέμε, ουτε ειναι δική μας δουλειά να σε καθησυχάσουμε.

Πάντως off the record Αν και ετσι όπως τα λές (εαν η κοπέλα δεν πάει με όποιον να ναι χωρις καπότα) δεν θα έχεις κάτι. Ο ιός αυτός δεν κολλάει τόσο εύκολα εκτός και αν κάποιος κυνηγάει τη τύχη του.

Φιλικά και καλή τύχη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 743029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλημέρα σε όλους!Χθες πήγα σε ΩΡΛ,να με εξετάσει.Μου βρήκε φαρυγγιτιδα,λόγω λοίμωξης μου είπε.Το πιο πιθανό σε στρεπτόκο,που είναι και σε έξαρση αυτή την περίοδο.Ξεκινησα χθες Augmentin αντιβίωση,1000mg ανά 12ωρο.Μου είπε θέλει 48 ώρες να δράσει,ήδη δεν έχω πονόλαιμο και πυρετό.Το μόνο που με ανησυχεί είναι,κάποια δεκατα που έχω μέσα στη μέρα.Μια έντονη κούραση και αδυναμία και μυαλγιες σε όλο το σώμα.Περιμενα ότι θα υποχωρούσαν όλα αυτά πιο γρήγορα.
Περαστικά.

Σέρνεται γενικά ιώση γιατί ο κόβιντ πάλι αρχίζει.

Μην ανησυχείς θα περάσει. Έτσι είναι στην αρχή, και όταν δράσει η αντιβίωση θα δεις άμεσα αποτελέσματα.

Εμένα ο κόβιντ πριν 1 χρόνο μου είχε κάνει φαρυγγοαμυγδαλίτιδα και πήρα αντιβίωση. Τις 2 πρώτες ημέρες είχε περάσει, και μετά ήθελα λίγο χρόνο για να φύγει η κούραση, η αδυναμία. Σε μια εβδομάδα θα είσσαι καλύτερα.

Μην ανησυχείς και μην αγχώνεσαι. Κάθισε να ξεκουραστείς γιατί το σώμα σου θέλει ξεκούραση. Να πίνεις αρκετά υγρά. Ενδεχομένως η αντιβίωση να σου προκαλέσει πείνα,, αλλά δεν πειράζει.
 

Grand Duchess

Περιβόητο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,159 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους!Χθες πήγα σε ΩΡΛ,να με εξετάσει.Μου βρήκε φαρυγγιτιδα,λόγω λοίμωξης μου είπε.Το πιο πιθανό σε στρεπτόκο,που είναι και σε έξαρση αυτή την περίοδο.Ξεκινησα χθες Augmentin αντιβίωση,1000mg ανά 12ωρο.Μου είπε θέλει 48 ώρες να δράσει,ήδη δεν έχω πονόλαιμο και πυρετό.Το μόνο που με ανησυχεί είναι,κάποια δεκατα που έχω μέσα στη μέρα.Μια έντονη κούραση και αδυναμία και μυαλγιες σε όλο το σώμα.Περιμενα ότι θα υποχωρούσαν όλα αυτά πιο γρήγορα.
O στρεπτόκοκκος δεν είναι καθόλου εύκολη υπόθεση. Περαστικά. Αν αισθανθείς άσχημα πήγαινε στο νοσοκομείο πες τους διαγνώστηκα με στρεπτόκοκκο, μη σε αφήσουν σαν την καημένη στα Γιάννενα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σέρνεται γενικά ιώση γιατί ο κόβιντ πάλι αρχίζει.
Ο στρεπτόκοκκος είναι βακτηριαρικη λοίμωξη στεκιτες, μεγάλη προσοχή.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top