Μαγειρική για στόκους και γευστικές προτάσεις!

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
ή απλά να το βάλεις έτσι από πάνω, δε θα 'ναι κακό.
Eγώ πάντως έτσι το βάζω στο μαρουλάκι μου και μια χαρά είναι :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αχ νόμιζα ότι εννοούσε σιρόπι η Κατσαριδούλα...
Ναι καλέ, σκέτο βάζεις! Λάδι και μπαλσάμικο εννοούμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Άργησα λίγο να δω το θέμα με το χταπόδι, αλλά παρόλα αυτά θα συμβάλλω.:D
Η συνταγή που κάνω εγώ είναι πάνω κάτω η 2η της Ηρούς, αλλά θέλω να δώσω 2 τιπς για το πώς μαλακώνει το χταπόδι:
Ο ένας τρόπος είναι να το βράσουμε με ξύδι ή κρασί, και ο άλλος να το φυλάξουμε για 1-2 μέρες στην κατάψυξη (έτσι σπάνε κάποιες μυικές ίνες, δεν κατάλαβα ακριβώς, και μαλακώνει). Κατά προτίμηση εφαρμόζουμε και τα δύο τιπς και καλή όρεξη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Λόγω οικονομικής κρίσεως το χταπόδι το αγόρασα κατεψυγμένο :P άρα το έχουμε το ένα τιπ!
Το έβρασα/βράζω και σε ξύδι άρα έχουμε και το δεύτερο τιπ!
Εχω όμως και τρίτο τιπ από παλιά νοικοκυρά :D
Για να δω αν είναι έτοιμο μαλακό, πρέπει να τρυπιέται άνετα με .... οδοντογλυφίδα ;)

Το έχω ήδη ξεκινήσει... έχουν όμως διαφορετικό χρόνο βρασμού τα πλοκάμια καθότι άλλο μέγεθος και προφανώς κι από διαφορετικά χταπόδια :P
Οπότε ένα ένα όταν είναι έτοιμο το βγάζω, το ξεπετσιάζω και το ρίχνω στο λάδι
Μετά θα ρίξω σε όλα μαζί ρίγανη :D

αχ είμαι πολύ χαρούμενη :P (πονάει η μέση απ τον ορθοστασία όμως :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Για αύριο το κάνεις Αναστασία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
αν ζήσει ως αύριο... νι :redface::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
χαχαχα
Αυτό θα σου λεγα. Τσίμπα-τσίμπα δεν το βλέπω να μένει πλοκάμι για πλοκάμι.:P

Και να σου πω, επειδή σκοπεύω να φτιάξω σε λίγο σαλάτα με μαυρομάτικα φασόλια, για πες πως την κάνεις εσύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
αααααααααααα θα ρίξω μέσα πράγμα :P
λοιπόν, έβρασα τα φασόλια (ε ναι, πρέπει να τα βράσεις, δεν το πήδηξες αυτό το στάδιο ε?? :P:P) και αφού τα σούρωσα θα προσθέσω τα κάτωθι υλικά που βρίσκονται στο ψυγείο μου


Ρόκα, Μαϊδανό, Κρεμυδάκια φρέσκα, κόκκινη γλυκιά πιπεριά, καρότο και από πάνω θα τα περιλούσω με μία σως από χτυπημένα στο μπλέντερ Λάδι γύρω στις 5-6 κουταλιές, ένα κουταλάκι του γλυκού μουστάρδα, μπαλσάμικο 2 κουταλιές, μία κουταλιά της σούπας μέλι

Τέλος θα την πασπαλίσω με φρεσκο-κομμένο πιπέρι και φρεσκο-κομμένο αλάτι
(σλουρπς δεν θα ζήσει τίποτα για αύριο τη βλέπω τη δουλειά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
λοιπόν, έβρασα τα φασόλια (ε ναι, πρέπει να τα βράσεις, δεν το πήδηξες αυτό το στάδιο ε?? :P:P)
Όχι ρε :P
Τα κανες στην κατσαρόλα ή στη χύτρα (κι αν τα κανες στην κατσαρόλα, πόση ώρα περίπου έκαναν να γίνουν;
Για να ξέρω αν μπορώ να γλιτώσω το νταβαντούρι της χύτρας, αλλά να μην περιμένω και 10 ώρες 2 παλιοφάσουλα :P

και αφού τα σούρωσα θα προσθέσω τα κάτωθι υλικά που βρίσκονται στο ψυγείο μου
Ρειιιι να σου πω. Αν τα ετοιμάσεις από σήμερα θα χάσουν τη γεύση τους. Δεν είναι καλύτερα να τα βάλεις απλά σκέτα στο ψυγείο και να βάλεις τα υπόλοιπα αύριο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ναι ρε, αύριο θα τους βάλω τα πράγματα μέσα ή σήμερα το βράδυ
Τα έκανα στη χύτρα και ήθελαν ένα ολόκληρο τέταρτο και "κρατάνε"... δεν λιώσαν δλδ
Δε θα δοκίμαζα στη θέση σου απλή κατσαρόλα
Ειδικά αν δεν τα έχεις μουλιάσει κι ολας... εγώ τα είχα από χτες το πρωί στο νερό και τα έκανα σήμερα το πρωί για να καταλάβεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Okkkk thanks Τασshhhούλαμ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εγώ πάντως τα μαυρομάτικα δεν τα βάζω σε νερό από το προηγούμενο βράδυ. Απλώς τα βράζω επιτόπου και δεν χρησιμοποιώ και χύτρα. Οκ, παίρνουν δύο ώρες, δεν νομίζω πως είναι τόσο τραγικό :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Οκ, παίρνουν δύο ώρες, δεν νομίζω πως είναι τόσο τραγικό :D
Aν πεινάς είναι :P
Στη χύτρα τα ΄κανα πάντως. Σουπερ βγήκαν!
10 λεπτά ήθελαν τελικά, γιατί τα άφησα σχεδόν 15 και ήταν στο τσακ για να μου ξεφλουδιστούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Εγώ πάντως τα μαυρομάτικα δεν τα βάζω σε νερό από το προηγούμενο βράδυ. Απλώς τα βράζω επιτόπου και δεν χρησιμοποιώ και χύτρα. Οκ, παίρνουν δύο ώρες, δεν νομίζω πως είναι τόσο τραγικό :D
και μετά γίνεστε αεροθούμενα? :P

Σχετικά με το χρόνο βρασμού, ισχύει για όλα τα όσπρια... είναι να πέσεις σε "βραστερά" ή όχι
(την χαμήλωσες την χύτρα όταν άρχισε να σφυρίζει? γιατί κανονικά τη χαμηλώνεις στο μισό απ ότι την είχες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
(την χαμήλωσες την χύτρα όταν άρχισε να σφυρίζει? γιατί κανονικά τη χαμηλώνεις στο μισό απ ότι την είχες)
Nαι ναι.
Από κείνη τη στιγμή μετράω το χρόνο. Δηλαδή 15 λεπτά αφού σφυρίξει και κατεβάσω τη θερμοκρασία.
Πάντως όντως έχει να κάνει με το όσπριο, γιατί το χω παρατηρήσει με φασόλια στο παρελθόν, που άλλα έμεναν σκληρά κι άλλα παράβραζαν.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Καλημέρα! :D Τα λαχανάκια βρυξελλών τρώγονται ωμά; Αν ναι πώς θα τα "καθαρίσω"; Αν όχι ποιος τρόπος μαγειρέματος εξασφαλίζει την ακεραιότητα των βιταμινών; Με τι μπορώ να τα συνδυάσω για καλύτερη γεύση (κρέμα γάλακτος πάει);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μία φίλη μου είχε κάνει αυτό και ήταν τέλειο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
θα φτιάξω μουσακά σήμερα:redface:

Έχει καμία νοικοκυρά να μου πει καμία καλή συμβουλή.?? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
θα φτιάξω μουσακά σήμερα:redface:

Έχει καμία νοικοκυρά να μου πει καμία καλή συμβουλή.?? :)
ναι, η ΚΕ:D
δες εδώ

επίσης εγώ τις πατάτες τις βάζω εντελώς ωμές κάτω κάτω, και ψήνονται μια χαρά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
ναι, η ΚΕ:D
δες εδώ

επίσης εγώ τις πατάτες τις βάζω εντελώς ωμές κάτω κάτω, και ψήνονται μια χαρά

:D:D:D

Ευχαριστώ Κουκλίτσα!!!

Της ξεπικρίζετε της μελιτζάνες?


Και τώρα άλλη μια ερώτηση, εγώ στα φαγητά χρησιμοποιώ παντού κνορ, (είτε κύβο είτε σκόνη) όλες της γεύσεις κ προτάσεις ανάλογα το φαγητό που θα κάνω, με αποτέλεσμα να μην έχω μάθει να βάζω αλάτι, όποτε το δοκίμασα η ανάλατο θα μου έβγαινε το φαγητό είτε δεν τρωγότανε από την λύσσα. Το Κnorr είναι κακό? Εσείς το χρησιμοποιείται ποτέ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top