Συζήτηση για δίαιτα, διατροφή και fasting

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στο ίδιο όμως άρθρο διαβάζουμε...

View attachment 73217
Ο διαβήτης είναι ΠΛΗΡΩΣ αναστρέψιμος με fasting. Δες Dr Fung. Οι χοντροί δεν γίνεται να πάθουν ασιτία όταν δεν τρώνε. Αυτός ακριβώς είναι ο λόγος ύπαρξης του λίπους. Το ρεκόρ γκίνες για water fasting είναι πάνω από ένα χρόνο συνεχόμενο. Προφανώς αν είσαι πετσί και κόκαλο και έχεις 6% λίπος δεν μπορείς να κάνεις fasting γιατί το σώμα απλά θα αρχίσει να κανιβαλίζει μύες και όργανα. Αυτό δεν έχει καμία σχέση με τον μέσο δυτικό άνθρωπο. Η νηστεία λύνει χίλια δυο προβλήματα που έχουν σχέση με την συνεχόμενη διατροφή και της φλεγμονές που αυτή προκαλεί. Προκαλεί μέχρι και επανόρθωση κατεστραμένου DNA (αντιγύρανση). Τα 5 γεύματα τη μέρα που κάνεις και νομίζεις πως είναι υγειηνά έχου πολύ περισσότερες μακροπρόθεσμες βλαβερές συνέπειες.

Και το στομάχι σου δεν επιβαρύνεται ;
Το στομάχι σου επιβαρύνεται όταν τρως, όχι όταν δεν τρως. Η πέψη είναι μια μεγάλη φλεγμονή και γι αυτό είναι πολύ ευεργετικότερο για την υγεία να την περιορίζεις όσο μπορείς. Το μεγαλύτερο μέρος των λευκών αιμοσφαιρίων αράζει γύρω από το στομάχι για κάποιο λόγο. Αυτό το μοντέρνο στυλ της συνεχόμενης πέψης με τα 5 γεύματα δεν έχει καμία σχέση με το πως έχει εξελιχθεί ο ανθρώπινος οργανισμός να λειτουργεί. Ακόμη και σε αγροτικές κοινωνίες που υπήρχε σχετική αυθονία φαγητού οι άνθρωποι τρώγανε μια φορά το απόγευμα στο χωράφι. Τα 3 και τα 5 γεύματα τη μέρα ξεκίνησαν από τις αμερικάνικες εταιρίες δημητριακών.
νομιζει οτι δεν επιβαρυνεται και οτι μπορει να μενει νηστικος για ωρες.
Εκτος κι αν τρωει κατι σε σκονη για παραδειγμα ή πινει υγρα εκει αλλαζει ολο αυτο.
Το στομαχι οταν το αφηνεις αδειο για μιση μερα μην πω παραπανω γιατι το νορμαλ σε τρεις ωρες αδειαζει εντελως μετα το φαγητο,αν εσυ το αφησεις αδειο τρωγεται μονο του,ετσι μου ειχε πει ο γιατρος,το τρωγεται το ειπε περιγραφικα,σημαινε αυξανουν τα γαστρικα υγρα δημιουργουν παλινδρομησεις,καουρες και οτιδηποτε αλλο ετσι?
Αυτοί οι γιατροί είναι για ξύλο πραγματικά. Όταν κάνεις water fasting πίνεις μόνο νερό μαζί με κάποια άλατα για να αναπληρώσεις τους ηλεκτρολύτες που χάνεις μέσα στη μέρα. Δεν πίνεις ούτε καφέδες, ούτε μασάς τσίχλες, ούτε χυμούς. Το στομάχι σου δεν έχει κανένα λόγο να εκκρίνει τίποτα. Το στομάχι εκκρίνει υγρά όταν προετοιμάζεται για πέψη, όχι στο κουτουρού.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ο μέσος όρος ζωής των ανθρώπων ανεβαίνει παρά τα φαστ φουντ, τα γλυκά κ το καθισιό. Πώς γίνεται;

Καλό είναι να ακούμε τον γιατρό μας ή τον διαιτολόγο μας. ....

Τι μέσο όρο ζωής είχαν οι άνθρωποι στα προϊστορικά χρόνια; Δέκα;

You know antibiotics and medicine. Btw good luck fighting alzheimer and cancer with 5 meals a day.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,175 μηνύματα.
Όταν κάνεις φαστινγκ πρέπει να τρως πλούσιες σε βιταμίνες, πρωτεϊνες, υδατάνθρακες, μέταλλα κ ιχνοστοιχεία τροφές. Αλλιώς είναι επικίνδυνο...
Νutrient dense foods. Και σωστά ισορροπημένες.
Επίσης καλή ενυδάτωση.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εχω κανει και εγω fasting και ενιωθα καλυτερα (16-18 ωρες σε καθημερινη σχεδον βαση για μερικες εβδομαδες). Ακομα και τωρα τρωω μονο 3 γευματα απο τις 9 το πρωι μεχρι τις 6-7 το βραδυ. Η διατροφη μου ειναι χαμηλη σε υδατανθρακες γιατι απλα δεν μου αρεσουν τροφιμα οπως πχ πατατες, ρυζι, φρουτα. Κανενας οργανισμος στον πλανητη πλην του ανθρωπου και των οικοσιτων ζωων δεν τρεφεται με προγραμμα. Η διαθεση τροφης δεν ειναι η ιδια σε καθημερινη βαση. Καποιες φορες θα παραλειψεις γευμα(τα), καποιες αλλες θα φας περισσοτερο. Εγω πιστευω οτι η νηστεια ειναι απαραιτητη αλλα το βρισκω υπερβολικο να το κανω για πανω απο 48 ωρες.
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Σωστή παρατήρηση. Θα σου πω εγώ που έχω περάσει από τη φάση παλαιότερα και μπορώ να μιλήσω εκ πείρας.

Η όλη κατάσταση της κατρακύλας ξεκινά από την παιδική ηλικία. Οι γονείς συνηθίζουν τα παιδιά σου σε τροφές τίγκα στην ζάχαρη και τον υδαταμθρακα όπως ψωμιά, μακαρόνια, μαρμελάδες, μερεντες, πορτοκαλαδες, σοκολάτες. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα τα παιδιά να εθιζονται σε αυτές τις τροφές ενώ παράλληλα να κατάστρέφετε η ορμονική τους ισορροπία και να γίνονται ληθαρκικα να μην θέλουν να παίξουν έξω, να κλείνονται με βίντεο γκειμς και απλά να τρώνε τα ίδια σκατα.

Αυτό μετά γίνεται τρόπο ζωής και ειναι πάρα πολύ δύσκολο να αλλάξει γιατι εχουν γαμηθει οι ορμόνες και αυτό κάποιος που δεν το έχει περάσει δεν το κατάνοει. Μετά οι διάφοροι διατροφολόγοι πάνε και τους βάζουν να κάνουν κάτι διατροφες με μαρούλια και 6 γεύματα τη μέρα για να μην πεινάνε γιατί νομίζουν ότι έτσι λύνουν το πρόβλημα,ενω δεν αντιμετωπίζουν την ουσία. Τον εθισμό στο φαγητό.

Όλοι οι χοντροί πρέπει να κάνουν fasting για πολλές μέρες έτσι ώστε να απεξαρηθουν από το φαγητό, να φτιάξουν οι ορμόνες τους και να μπορούν μετά να ακολουθήσουν μια σωστή διατροφή με κρέας και λαχανικά. Είναι ο μόνος τρόπος με ουσιαστικά αποτέλεσμα γιατι αντιμετωπίζει την ουσία.

το άρχισες σωστά κι έπειτα το γάμησες. Οι άνθρωποι εθίζονται στη ζάχαρη όχι στο φαΐ. Δεν γίνεται να παχύνεις από φρούτα, ψάρια ή λαχανικά, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων. Είτε φας 3 φορές τη μέρα είτε 13, συνήθως οι διαιτολόγοι προτείνουν τις 5 για να αποτραπεί η πιθανότητα να σαβουριάσεις κάτι που δεν πρέπει από την πείνα και για να μάθεις να ελέγχεις τις μερίδες σου αλλά δεν είναι κάποιος θεσφατος κανόνας.

Paleo, fastings, και λοιπές δίαιτες είναι μισό μισό ματζούνια με λίγες έρευνες από δω κι από κει που μετράνε την ευαισθησία στην ινσουλίνη επειδή έκοψες τον υδατάνθρακα για μια μερα ξερω γω (no shit) και δεν θα τα πρότεινα επ ουδενί σε κάποιον που δεν ξέρει τι κάνει (και οι περισσότεροι αρχίδια ξέρουν) δεν υπάρχουν χρυσοί κανόνες ή παλαιολιθικά μυστικά ισορροπημένη διατροφή και άσκηση θέλει και είσαι μια χαρά.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όταν κάνεις φαστινγκ πρέπει να τρως πλούσιες σε βιταμίνες, πρωτεϊνες, υδατάνθρακες, μέταλλα κ ιχνοστοιχεία τροφές. Αλλιώς είναι επικίνδυνο...
Νutrient dense foods. Και σωστά ισορροπημένες.
Επίσης καλή ενυδάτωση.
Πάντα πρέπει να τα τρως αυτά? Τι ακριβώς μας είπες δηλαδή?
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,175 μηνύματα.
Πάντα πρέπει να τα τρως αυτά? Τι ακριβώς μας είπες δηλαδή?
Στις περιόδους εναλλαγης που θα τρως. Η ενυδάτωση χρειάζεται πάντα.
...
Στην τελική...
Εγώ είμαι υπέρ της ισσοροπομενης διατροφής κ άσκησης. Και να μην τρως μέχρι να χορτάσεις πλήρως. Να αφήνεις αρκετό περιθώριο περιθώριο στο στομάχι.
Αυτοί που έζησαν πάνω από εκατό χρόνια δεν έκαναν φαστινγκ. Έτρωγαν υγιεινά, κοιμόντουσαν καλά και γυμνάζονταν ή ήταν συνεχώς σε κίνηση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Paleo, fastings, και λοιπές δίαιτες είναι μισό μισό ματζούνια με λίγες έρευνες από δω κι από κει που μετράνε την ευαισθησία στην ινσουλίνη επειδή έκοψες τον υδατάνθρακα για μια μερα ξερω γω (no shit) και δεν θα τα πρότεινα επ ουδενί σε κάποιον που δεν ξέρει τι κάνει (και οι περισσότεροι αρχίδια ξέρουν) δεν υπάρχουν χρυσοί κανόνες ή παλαιολιθικά μυστικά ισορροπημένη διατροφή και άσκηση θέλει και είσαι μια χαρά.
Έχεις πρακτική εμπειρία επί του θέματος ?
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
πρακτική εμπειρία για το ότι δεν υπάρχουν επαρκή στοιχεία για το κατά πόσο αυτά έπαιζαν σε παλαιολιθικές εποχές και δεν τα βγάλαμε απ' το κεφάλι μας στον 21ο αιώνα όχι δύσκολο να έχω, στο 2020 ζω.

Για το ότι αυτό που δουλεύει για το μέσο άνθρωπο είναι αυτό που όλοι ξέρουμε όπως ισορροπημένη διατροφή και άσκηση προφανώς, και εγώ και άλλα εκατομμύρια στον πλανήτη έτσι έχουν φτιάξει τη φυσική τους κατάσταση.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Εγώ από ότι έψαξα( θα μου πείτε τίποτα καλύτερο δεν έχεις να κάνεις; όχι) , δεν είναι επικίνδυνο σε γενικές γραμμές, αν είσαι υγιής γιατί οι ίδιες οι κετόνες μειώνουν την ανεξέλεγκτη αύξησή τους,αλλά δεν σου λένε αποκλείεται κιόλας , έχει παρατηρηθεί από ότι κατάλαβα .Απλά αυξάνονται οι κετόνες σου αλλά δεν λέει και κάτι αυτό ότι σε βλάπτει . Λένε ότι προστατεύουν και τον εγκέφαλο και βοηθάνε σε εγκεφαλικές παθήσεις , εκτός αν αυξηθούνε πάρα πολύ και δρουν σαν τοξίνες μετά για τον εγκέφαλο που δεν το έχουν διασαφηνίσει πως συμβαίνει σαν μηχανισμό . Απλά αν ξεκινήσει κανείς νηστεία και νιώσει κάπως ας πλακωθεί στους υδατάνθρακες ή ας πάει σε ένα γιατρό.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,175 μηνύματα.
Αν τρως ισορροπημένα κ μειώνεις τις μερίδες, γυμνάζεσαι κ ενυδατωνεσαι σωστά, κοιμάσαι τουλάχιστον επτά ώρες είναι σαν να κάνεις μονίμως δίαιτα.

Πάντως...
Ακόμα κ τα λαχανικά κ τα φρούτα δεν βοηθούν τόσο αν είναι αποθηκευμένα στο ψυγείο για πολλές μέρες. Περιορίζουμε τις επεξεργασμένες τροφές.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
κάποιος είχε γράψει κάπου αλλού και είχε δίκιο πως ο εγκέφαλος τρέφεται μόνο με γλυκόζη και το να μπει ο οργανισμός σε κέτωση και να αλλάξει τη μεταβολική διαδικασία με βάση το λίπος μπορει να πάρει ως και 3 βδομάδες, ως τότε αν δεν λαμβάνεις υδατάνθρακα θα παρατηρήσεις προβληματα όπως brain fog, απώλεια συγκέντρωσης κλπ

έπειτα υπάρχει ένα σημαντικό θέμα που αφορά τις ανάγκες του οργανισμού σε βιταμίνες και μέταλα. Αν κάνεις πλήρη διατροφή και 1-2 μέρες δε φας δεν έγινε κάτι, αν έχεις όμως αυξημένες ανάγκες για το Χ λόγο ή δεν κάνεις σωστή διατροφή και είσαι μόνιμα borderline ε δε θες να στρεσάρεις τον οργανισμό σου έτσι
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Όταν δεν έτρωγες το φαί σου μικρή γιατί ήσουν νευρόσπαστο.
Σε καλο σου ξελιγωθηκα :D :D :D
Οχι.Εκανα αφαιρεση χολης και εμεινα 3 μηνες στο νοσοκομειο και ημουν μονο με ορο,και εχασα ολα τα κιλα,αυτο.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Την παχυσαρκία σε μεγάλο βαθμό την προκάλεσε η μόδα που ξεκίνησε στην Αμερική με τη διατροφική πυραμίδα και τη δαιμονοποίηση της φυσικής υγιεινής ευρωπαϊκής διατροφής. Ακόμα και αυτοί που σήμερα τρώνε χάλια στα φαστφουντάδικα, αν τους ρωτήσεις τι πρέπει να αλλάξουν, θα σου πουν να τρώνε λιγότερα λιπαρά και κρέας.
Διαφωνω. Η παχυσαρκια προηλθε απο την τυποποιηση τροφιμων. Οταν εχεις προσβαση σε γρηγορες τροφες και στα ετοιμα, θα καταληξεις να φας σαβουρα. Σκεψου πως ηταν οι αγορες 50 χρονια πριν και πως ειναι τωρα. Ετρωγε ο παππους σου συσκευασμενα κρουασαν με γεμιση πραλινας; Επινε κοκα κολα σε καθε του γευμα; Ειχε χυμους στα ντουλαπια του ή ετρωγε φρεσκα φρουτα εποχης; Ακομα και ενα βασικο αγαθο, οπως το ψωμι, εχει αλλαξει παρα πολυ σε σχεση με 50 χρονια πριν. Ειδικα αν παρεις συσκευασμενο απο σουπερμαρκετ που ειναι γεματο συντηρητικα και ζαχαρη. Δεν θυμιζει καν ψωμι. Δες τι γινεται με τα ετοιμα γευματα στους καταψυκτες. Ακομα και με τα παγωτα. Αυτα τα παγωτα μονο παγωτα δεν ειναι. Πολλοι στις μερες μας δεν καθονται ουτε να μαγειρεψουν. Καθε μερα τρωνε εξω. Ειδικα εδω πιο συχνα τρωνε εξω παρα να μαγειρεψουν. Η διατροφικη πυραμιδα ειναι μια χαρα. Ποιος την τηρει ομως;
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε καλο σου ξελιγωθηκα :D :D :D
Οχι.Εκανα αφαιρεση χολης και εμεινα 3 μηνες στο νοσοκομειο και ημουν μονο με ορο,και εχασα ολα τα κιλα,αυτο.

Δε θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά ο ορός δεν είναι fasting :D. Το καλό όμως είναι πως δεν έχεις χολή να ρίξεις σαν άνθρωπος σε αντίθεση με κάποιους που ξέρω.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Δε θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά ο ορός δεν είναι fasting :D. Το καλό όμως είναι πως δεν έχεις χολή να ρίξεις σαν άνθρωπος σε αντίθεση με κάποιους που ξέρω.
παντως εγω τα εχασα,τωρα ειναι δεν ειναι,το αποτελεσμα μετραει man
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,889 μηνύματα.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top