Συζήτηση για δίαιτα, διατροφή και fasting

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Διαφωνω. Η παχυσαρκια προηλθε απο την τυποποιηση τροφιμων. Οταν εχεις προσβαση σε γρηγορες τροφες και στα ετοιμα, θα καταληξεις να φας σαβουρα. Σκεψου πως ηταν οι αγορες 50 χρονια πριν και πως ειναι τωρα. Ετρωγε ο παππους σου συσκευασμενα κρουασαν με γεμιση πραλινας; Επινε κοκα κολα σε καθε του γευμα; Ειχε χυμους στα ντουλαπια του ή ετρωγε φρεσκα φρουτα εποχης; Ακομα και ενα βασικο αγαθο, οπως το ψωμι, εχει αλλαξει παρα πολυ σε σχεση με 50 χρονια πριν. Ειδικα αν παρεις συσκευασμενο απο σουπερμαρκετ που ειναι γεματο συντηρητικα και ζαχαρη. Δεν θυμιζει καν ψωμι. Δες τι γινεται με τα ετοιμα γευματα στους καταψυκτες. Ακομα και με τα παγωτα. Αυτα τα παγωτα μονο παγωτα δεν ειναι. Πολλοι στις μερες μας δεν καθονται ουτε να μαγειρεψουν. Καθε μερα τρωνε εξω. Ειδικα εδω πιο συχνα τρωνε εξω παρα να μαγειρεψουν. Η διατροφικη πυραμιδα ειναι μια χαρα. Ποιος την τηρει ομως;
Ναι δε διαφωνώ σε κάτι, απλώς προσφέρω και την άλλη εξίσου σημαντική όψη του νομίσματος. Για να εδραιωθούν τα επεξεργασμένα τρόφιμα και οι μεγάλες ποσότητες σε ζάχαρη, πέρα απ' το να ανοίξουν φαστφουντάδικα, πρέπει και να πιστέψουν οι δυτικοί πολίτες πως η διατροφή τους είναι προβληματική. Πέρα απ' αυτό, οι μεγάλες ποσότητες ζάχαρης σε ψευτο-υγιεινές τροφές έθισαν τον κόσμο, πριν τα γλυκά.

Για παράδειγμα, το τυπικό αμερικάνικο πρωινό με αυγά, μπέικον και ψωμί αντικαταστάθηκε από γάλα με δημητριακά, ως πιο υγιεινό. 'Οχι μόνο αυτό είναι τραγικά ανθυγιεινό, αλλά και τα αυγά τότε ήταν καλύτερα, το μπέικον ήταν αυτό που σήμερα λέμε "αρτιζανάλ" και το ψωμί αν όχι με προζύμι, ήταν έστω όπως είναι το ψωμί σήμερα στην Ευρώπη και όχι αυτό το ψωμοειδές παρασκεύασμα στην Αμερική. Το ίδιο ισχύει για τροφές που μέχρι σήμερα θεωρούνται υγιεινές όπως το μέλι και τη μαύρη ζάχαρη, τους χυμούς όπως είπες και 'συ, τα προιόντα ολικής άλεσης κοκ.

Να προσθέσω πως η προπαγάνδα αυτή συνεχίζεται, όπως βλέπουμε π.χ. στη γνωστή "έρευνα" που βγήκε πριν λίγα χρόνια και έλεγε πως το κόκκινο κρέας αυξάνει την πιθανότητα για απόκτηση καρκίνου του παχέος εντέρου... χωρίς να διαχωρίζει μεταξύ macdonalds και kobe beef.

Τέλος, όχι η διατροφική πυραμίδα είναι αισχρή. Το καταλαβαίνεις απλά αν σκεφτείς πως ανάποδα λειτουργεί πολύ καλύτερα. Είναι πολύ καλύτερο να τρως γαλακτοκομικά και κόκκινο κρέας απ' ότι δημητριακά. Ναι πολλοί δεν τα χωνεύουν καλά τα γαλακτοκομικά. 'Οχι όμως τόσοι όσοι τα όσπρια, που συνεχίζουν να τρώνε επειδή είναι υγιεινά(που είναι, αλλά υπάρχουν γκρίζα σημεία).
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ από ότι έψαξα( θα μου πείτε τίποτα καλύτερο δεν έχεις να κάνεις; όχι) , δεν είναι επικίνδυνο σε γενικές γραμμές, αν είσαι υγιής γιατί οι ίδιες οι κετόνες μειώνουν την ανεξέλεγκτη αύξησή τους,αλλά δεν σου λένε αποκλείεται κιόλας , έχει παρατηρηθεί από ότι κατάλαβα .Απλά αυξάνονται οι κετόνες σου αλλά δεν λέει και κάτι αυτό ότι σε βλάπτει . Λένε ότι προστατεύουν και τον εγκέφαλο και βοηθάνε σε εγκεφαλικές παθήσεις , εκτός αν αυξηθούνε πάρα πολύ και δρουν σαν τοξίνες μετά για τον εγκέφαλο που δεν το έχουν διασαφηνίσει πως συμβαίνει σαν μηχανισμό . Απλά αν ξεκινήσει κανείς νηστεία και νιώσει κάπως ας πλακωθεί στους υδατάνθρακες ή ας πάει σε ένα γιατρό.
Αν είσαι σε νηστεία και πλακώσεις υδατάνθρακες για να νιώσεις καλύτερα, θα συναντήσεις μακράν τη χειρότερη χώνεψη της ζωής σου :Ρ
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Με τις συστάσεις της πυραμίδας διαφωνώ γιατί η κατανάλωση τόσο σιτηρών που προτείνει είναι υπερβολική. Έχει επίσης δαιμονοποιησει πολλές τροφές που είναι υγιεινές, πχ βούτυρο. Εγώ περισσότερο την βλέπω ως έναν οδηγό για να τρως φρέσκα και μη τυποποιημένα, αλλά οι περισσότεροι την βλέπουν αλλιώς. Αυτό που με εκνευρίζει περισσότερο είναι η προώθηση της χορτοφαγίας ως πιο υγιεινή διατροφή. Δεν είναι. Αλλά προφανώς ο πλανήτης δεν μπορεί να μας ταισει όλους κρέας και πρέπει να κάνουν τον κόσμο να μειώσει την κατανάλωση του.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Με τις συστάσεις της πυραμίδας διαφωνώ γιατί η κατανάλωση τόσο σιτηρών που προτείνει είναι υπερβολική. Έχει επίσης δαιμονοποιησει πολλές τροφές που είναι υγιεινές, πχ βούτυρο. Εγώ περισσότερο την βλέπω ως έναν οδηγό για να τρως φρέσκα και μη τυποποιημένα, αλλά οι περισσότεροι την βλέπουν αλλιώς. Αυτό που με εκνευρίζει περισσότερο είναι η προώθηση της χορτοφαγίας ως πιο υγιεινή διατροφή. Δεν είναι. Αλλά προφανώς ο πλανήτης δεν μπορεί να μας ταισει όλους κρέας και πρέπει να κάνουν τον κόσμο να μειώσει την κατανάλωση του.
συμφωνω και θα ελεγα γενικα η μονοφαγια δεν ειναι καταλληλη ασχετα αν την επιλεγουν,δεν κανει καλο,αυτο θελω να πω.Εκτος αν υπαρχει ιατρικο προβλημα που επιβαλλεται.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι πως κι εγώ παρατηρώ ότι πολλοί παραμελούν τον εαυτό τους,από άποψη κιλών πάντα.Δε λέω για αυτούς που έχουν θυρεοειδή,κατάθλιψη ή γενικότερα κάποια πάθηση η οποία τους καθιστά ανίκανους στο να χάσουν εύκολα κιλά.Εννοώ αυτούς που απλά βαριούνται και επαναπαύονται με την ιδέα ότι:Έλα μωρε,σιγά,κάποια στιγμή θα τα χάσουμε,που θα πάει.Και μετά να σου οι χοληστερίνες,τα τριγλυκερίδια,ο διαβήτης,τα καρδιακά προβλήματα κτλ.Δεν είναι κακό να πάρεις κάποια στιγμή κιλά,ούτε χρειάζεται να δικαιολογηθείς για αυτά.Αλλά νομίζω ότι είναι σημαντικό να προλαμβάνουμε το χειρότερο σενάριο.Πολλοί θα πουν ότι λόγω καραντίνας πχ έχουν αφεθεί για αυτό και πήραν κιλά,το οποίο επίσης το καταλαβαίνω,η όλη φάση σου δημιουργεί το αίσθημα οτι δεν υπάρχει νοήμα.Όμως πρέπει μέσα σου να βρεις το κίνητρο και τη δύναμη να μην επηρεάζεσαι,όσο δύσκολο και αν είναι αυτό.Βγες μια βόλτα,περπάτησε,κάνε γυμναστική στο σπίτι,φάε υγιεινά,πίεσε λίγο τον εαυτό σου,ξεχνόντας έστω για λίγο τι συμβαίνει έξω.Σίγουρα όλα αυτά που γίνονται θα έχουν αρνητικές συνέπειες για εμάς,αλλά αυτό δε σημαίνει οτι πρέπει να πάψουμε να ασχολούμαστε και με τον εαυτό μας!
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,843 μηνύματα.
Παιδιά, αν δεν φάω ψωμί ολικής, θα τρώω διπλάσιες και τριπλάσιες ποσότητες φαγητού και πιθανότατα θα ξεσπάσω σε ο,τι γλυκό βρω μπροστά μου. Συμφωνώ ότι τα σκευάσματα τύπου ψωμιού στις ΗΠΑ είναι μαύρο χάλι.
Εγώ τρώω ολικής με προζύμι ή με σπόρους, μερικές φορές το αρχέγονο και νιώθω πολύ καλύτερα, δεν έχω λιγούρες, χορταινω μια χαρά.
Από κρέατα εμπιστεύομαι περισσότερο το αρνί. Όλα τα άλλα είναι μαύρο χάλι εκτός αν είναι βιολογικά αλλά είναι ακριβά. Παρ' ολα αυτά, τρώω και κρέας αλλά ούτως ή άλλως τρώω αρκετό τυρί ή γιαούρτι κ βούτυρο και για αυτό το λόγο το αποφεύγω όσο μπορω. Την ζάχαρη προσπαθώ να την περιορίσω όσο μπορώ και για αυτό τρώω φρούτα και ξηρούς καρπούς.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Παιδιά, αν δεν φάω ψωμί ολικής, θα τρώω διπλάσιες και τριπλάσιες ποσότητες φαγητού και πιθανότατα θα ξεσπάσω σε ο,τι γλυκό βρω μπροστά μου. Συμφωνώ ότι τα σκευάσματα τύπου ψωμιού στις ΗΠΑ είναι μαύρο χάλι.
Εγώ τρώω ολικής με προζύμι ή με σπόρους, μερικές φορές το αρχέγονο και νιώθω πολύ καλύτερα, δεν έχω λιγούρες, χορταινω μια χαρά.
Από κρέατα εμπιστεύομαι περισσότερο το αρνί. Όλα τα άλλα είναι μαύρο χάλι εκτός αν είναι βιολογικά αλλά είναι ακριβά. Παρ' ολα αυτά, τρώω και κρέας αλλά ούτως ή άλλως τρώω αρκετό τυρί ή γιαούρτι κ βούτυρο και για αυτό το λόγο το αποφεύγω όσο μπορω. Την ζάχαρη προσπαθώ να την περιορίσω όσο μπορώ και για αυτό τρώω φρούτα και ξηρούς καρπούς.
Συμφωνώ για το καλό ψωμί. Το προτιμώ από ρύζι και άλλους υδατάνθρακες. Έχω βρει έναν φούρνο με βιολογικά και παίρνω ένα ολικής με προζύμι με σπόρια και σουσάμι. Είναι τόσο νόστιμο που όλα τα άλλα ψωμια, κυρίως τα λευκά, δεν τα θεωρώ ψωμιά πλέον. Το αρχέγονο επίσης είναι ωραίο. Αυτά που παίρνω έχουν συστατικά μόνο αλεύρι, νερό, μαγιά, αλάτι και σπόρους. Τίποτα άλλο. Τα πληρώνω χρυσό αλλά αξίζουν.

Λαχανικά παίρνω πάντα βιολογικά. Τα άλλα δεν τρώγονται! Ειδικά οι ντομάτες. Το καλοκαίρι πήρα για πρώτη φορά βιολογικό καρπούζι και τρελάθηκα. Κρέατα παίρνω βιολογικά όταν βρίσκω και δεν χρειάζεται να πάω μακριά.

Τελευταία έχω καθιερώσει τα οστρακοειδή. Παίρνω στρείδια, μύδια, κοχύλια και τρώω από αυτά 2 φορές την εβδομάδα. Μια φορά επίσης ψάρι. Στρείδια ωμά με λεμόνι ή ψητά για 10 λεπτά στον φούρνο είναι φοβερά. Πολύ καλή πηγή πρωτεινης και βιταμινών με ελάχιστες θερμίδες.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παρόλο που διαφωνώ πολύ έντονα με την πρόταση του φάστινγκ δεν θα επεκταθώ αφού δεν είναι στο θέμα ( αν νοιάζεται κανείς και με ρωτήσει θα το συζητήσω), πάλι θα πώ πως δεν φταίει η υπομονή, αλλά η αδυναμία του ατόμου να δεί την άλλη επιλογή.
Το τι βλέπεις είναι προϊόν του πως έχεις μάθει να σκέφτεσαι.
Οχι να επεκταθεις για το fasting τραυλε Γιάννη.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

JJohn1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JJohn1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Οχι να επεκταθεις για το fasting τραυλε Γιάννη.
Το τραυλέ δεν ξέρω τι σημαίνει, ελπίζω να μην είναι προσβολή γιατι απο έναν άλλον Guts θα πονούσε :lol:

Λοιπον, θα ξεκινήσω λέγοντας ότι το fasting δουλεύει (όπως κάθε δίαιτα που με κάποιο τρόπο σε κάνει να τρώς λιγότερο). Απλά δεν λειτουργεί βέλτιστα. Ένα άτομο δεν μαθαίνει πως να τρώει μέσα απο fasting, και έτσι αν με το που τελειώσει την δίαιτα επιστρέψει στις παλιές του διατροφικές συνήθειες είναι 100% βέβαιο ότι θα επιστρέψει στο αρχικό του βάρος. Ουσιαστικά είναι σαν να έχεις ένα βρώμικο σπίτι όπου υπάρχουν παντού κατσαρίδες και για να λύσεις το πρόβλημα, αντί να το καθαρίσεις απλά ρίχνεις παντού εντομοκτώνο. Είναι σίγουρο πως θα επιστρέψουν. Για τις συνέπειες στην υγεία δεν θα αναφερθώ διότι δεν έχω γνώσεις πάνω σε αυτό και το fasting. Ίσως για ένα μικροσκοπικό ποσοστό του πληθυσμού αυτή η δίαιτα να εξυπηρετεί τις ανάγκες του (αν π.χ τρώει σωστά μετά, η θέλει ΠΟΛΥ γρήγορα αποτελέσματα), αλλά για την συντριπτική πλειοψηφία μια λιγότερο επώδυνη δίαιτα που μαθαίνει σωστές διατροφικές συνήθειες θα είναι πάντα μια καλύτερη επιλογή.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το τραυλέ δεν ξέρω τι σημαίνει, ελπίζω να μην είναι προσβολή γιατι απο έναν άλλον Guts θα πονούσε :lol:
Googlaρε το και θα καταλάβεις το αστείο μου J-Jonh
Λοιπον, θα ξεκινήσω λέγοντας ότι το fasting δουλεύει (όπως κάθε δίαιτα που με κάποιο τρόπο σε κάνει να τρώς λιγότερο). Απλά δεν λειτουργεί βέλτιστα. Ένα άτομο δεν μαθαίνει πως να τρώει μέσα απο fasting, και έτσι αν με το που τελειώσει την δίαιτα επιστρέψει στις παλιές του διατροφικές συνήθειες είναι 100% βέβαιο ότι θα επιστρέψει στο αρχικό του βάρος.
Οτιδήποτε και να κάνεις αν σταματήσεις να το κάνεις και επίστεψεις στις παλιές συνήθειες θα ξαναπάρεις τα κιλά.

Μια χαρά δουλεύει λοιπόν το fasting και πολύ βέλτιστα μάλιστα. Δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος να χάσεις λίπος διατηρώντας την μυική μάζα σου, χώρια τα πολλά άλλα benefits.
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,017 μηνύματα.
Λοιπον, θα ξεκινήσω λέγοντας ότι το fasting δουλεύει (όπως κάθε δίαιτα που με κάποιο τρόπο σε κάνει να τρώς λιγότερο). Απλά δεν λειτουργεί βέλτιστα. Ένα άτομο δεν μαθαίνει πως να τρώει μέσα απο fasting, και έτσι αν με το που τελειώσει την δίαιτα επιστρέψει στις παλιές του διατροφικές συνήθειες είναι 100% βέβαιο ότι θα επιστρέψει στο αρχικό του βάρος. Ουσιαστικά είναι σαν να έχεις ένα βρώμικο σπίτι όπου υπάρχουν παντού κατσαρίδες και για να λύσεις το πρόβλημα, αντί να το καθαρίσεις απλά ρίχνεις παντού εντομοκτώνο. Είναι σίγουρο πως θα επιστρέψουν. Για τις συνέπειες στην υγεία δεν θα αναφερθώ διότι δεν έχω γνώσεις πάνω σε αυτό και το fasting. Ίσως για ένα μικροσκοπικό ποσοστό του πληθυσμού αυτή η δίαιτα να εξυπηρετεί τις ανάγκες του (αν π.χ τρώει σωστά μετά, η θέλει ΠΟΛΥ γρήγορα αποτελέσματα), αλλά για την συντριπτική πλειοψηφία μια λιγότερο επώδυνη δίαιτα που μαθαίνει σωστές διατροφικές συνήθειες θα είναι πάντα μια καλύτερη επιλογή.
Μπορεις να κανεις διαλλειμματικη νηστεια καθε μερα ως μερος της διατροφης σου. Οχι απαραιτητα για να χασεις κιλα αλλα για να αποκομισεις τα αλλα αποδεδειγμενα οφελη που εχει αυτος ο συντηρητικος τροπος fasting
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Λοιπον βρηκα καποια αρθρα τα παραθετω για οποιον/α θελει να δει.Γνωμη μου ειναι να παιρνουμε τη γνωμη ενος εξειδικευμένου διατροφολόγου και να μην κανουμε πειραματα που ενδεχομενως να θεσουν σε κινδυνο την υγεια μας.





 

JJohn1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JJohn1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Οτιδήποτε και να κάνεις αν σταματήσεις να το κάνεις και επίστεψεις στις παλιές συνήθειες θα ξαναπάρεις τα κιλά.

Μια χαρά δουλεύει λοιπόν το fasting και πολύ βέλτιστα μάλιστα. Δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος να χάσεις λίπος διατηρώντας την μυική μάζα σου, χώρια τα πολλά άλλα benefits.
Σίγουρα, αλλά πιστέυεις ότι ένα άτομο που έμαθε να τρώει 2000 θ. την ημέρα θα δυσκολευτεί να τρώει 2500 θ. για να μείνει στο ίδιο βάρος, απο κάποιον που έτρωγε 0-500?
Έχω δεί μόνο μια έρευνα που δείχνει κάποια όφελή ύγειας σχετικά με το fasting σε σχέση με μια κανονική δίαιτα, ταυτόχρονα όμως υπήρχαν προβλήματα υψηλής πίεσης και με την πίεση στα άτομα, τα οποία έτρωγαν όλες τις θερμίδες εξαναγκαστικά σε ένα γεύμα. Επίσης διαφωνώ με το design, όπου όλα τα άτομα έτρωγαν στην συντήρηση και όχι λιγότερο.


Άλλες έρευνες όμως δεν βρίσκουν κάν πλεονεκτήματα (πολύ πιο πρόσφατες)

Μπορεις να κανεις διαλλειμματικη νηστεια καθε μερα ως μερος της διατροφης σου. Οχι απαραιτητα για να χασεις κιλα αλλα για να αποκομισεις τα αλλα αποδεδειγμενα οφελη που εχει αυτος ο συντηρητικος τροπος fasting
Έδω απ'ότι ξέρω όλες οι έρευνες συμφωνούν ότι δεν είναι καλύτερος τρόπος απο μία κανονική, αλλά σίγουρα δουλέυει όπως κάθε άλλη δίαιτα.

Λοιπον βρηκα καποια αρθρα τα παραθετω για οποιον/α θελει να δει.Γνωμη μου ειναι να παιρνουμε τη γνωμη ενος εξειδικευμένου διατροφολόγου και να μην κανουμε πειραματα που ενδεχομενως να θεσουν σε κινδυνο την υγεια μας.

Παρόλο που διαφωνώ με την επιλογή δίαιτας του @hack3r, συμφωνώ απόλυτα μαζί του για το ότι οι διαιτολόγοι πολύ σπάνια σου δίνουν τις βέλτιστες συμβουλές. Άν και γώ το καταλαβαίνω, διότι συνήθως οι συμβουλές τους είναι για το ευρύ κοινό και φτάνει να είναι απλές.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Παρόλο που διαφωνώ με την επιλογή δίαιτας του @hack3r, συμφωνώ απόλυτα μαζί του για το ότι οι διαιτολόγοι πολύ σπάνια σου δίνουν τις βέλτιστες συμβουλές. Άν και γώ το καταλαβαίνω, διότι συνήθως οι συμβουλές τους είναι για το ευρύ κοινό και φτάνει να είναι απλές.
οχι εγω ξερω οτι ο διαιτολογος το προσαρμοζει πανω σου.
Ο διαιτολογος το προσαρμοζει πανω σου το προγραμμα και για μενα ειναι σημαντικο να ξεκινησει καποιος απο το διατροφολογο.
Τωρα ο καθενας κανει οτι θελει ετσι?Δικο του και το σωμα του και κανει οτι θελει οπως και στη γυμναστικη.
Τωρα αν καποιος πηγε σε ενα διατροφολογο και δεν ειχε τα αναμενομενα αποτελεσματα,ας αλλαξει διατροφολογο.Κοιταξε ειδικοι ειναι, μας δινουν ενα πλανο και καποιες συμβουλες ,δεν ειναι ημιθεοι να τα αλλαζουν ολα,ειναι οπως το να παει καποιος στον ψυχολογο και να μην τον βοηθησει καθολου ο συγκεκριμενος και να παει σε εναν αλλον και να δει αποτελεσμα μεμιας.
Για μενα καποιος που θελει να ασχοληθει σοβαρα με διαιτα και γυμναστικη πας σε ειδικους,σε ενα διατροφολογο και γυμναστη και σου βαζουν ενα προγραμμα και αναλογα βλεπεις επειτα.
Οπως κανουν οι αθλητες.
Δεν παιρνουν τιποτα στην τυχη ουτε πειραματισμους.Ξερω ατομα που εκαναν διαιτες εξπρες απο μονοι τους χωρις συμβουλη γιατρου καν και επαθαν σοβαροτερα προβληματα να χαλασουν τερμα το μεταβολισμο και το θυροειδη και να γινουν εφεξης παχυσαρκα απο κανονικα που ηταν.
Θελει προσοχη,δεν παιζεις με αυτα.
Ο καθενας βεβαια ελευθερα κανει αυτο που θελει και ολα ενεχουν ενα ρισκο ετσι?Για το οτιδηποτε ακολουθησει κανεις
 

JJohn1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JJohn1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
οχι εγω ξερω οτι ο διαιτολογος το προσαρμοζει πανω σου.
Ο διαιτολογος το προσαρμοζει πανω σου το προγραμμα και για μενα ειναι σημαντικο να ξεκινησει καποιος απο το διατροφολογο.
Τωρα ο καθενας κανει οτι θελει ετσι?Δικο του και το σωμα του και κανει οτι θελει οπως και στη γυμναστικη.
Τωρα αν καποιος πηγε σε ενα διατροφολο και δεν ειχε τα αναμενομενα αποτελεσματα,ας αλλαξει διατροφολογο.Κοιταξε ειδικοι ειναι μας δινουν ενα πλανο και καποιες συμβουλες δεν ειναι ημιθεοι να τα αλλαζουν ολα,ειναι οπως το να παει καποιος στον ψυχολογο και να μην τον βοηθησει καθολου ο συγκεκριμενος και να παει σε εναν αλλον και να δει αποτελεσμα μεμιας.
Για μενα καποιος που θελει να ασχοληθει σοβαρα με διαιτα και γυμναστικη πας σε ειδικους,σε ενα διατροφολογο και γυμναστη και σου βαζουν ενα προγραμμα και αναλογα βλεπεις επειτα.
Οπως κανουν οι αθλητες.
Δεν παιρνουν τιποτα στην τυχη ουτε πειραματισμους.Ξερω ατομα που εκαναν διαιτες εξπρες απο μονοι τους χωρις συμβουλη γιατρου καν και επαθαν σοβαροτερα προβληματα να χαλασουν τερμα το μεταβολισμο και το θυροειδη και να γινουν εφεξης παχυσαρκα απο κανονικα που ηταν.
Θελει προσοχη,δεν παιζεις με αυτα.
Ο καθενας βεβαια ελευθερα κανει αυτο που θελει και ολα ενεχουν ενα ρισκο ετσι?Για το οτιδηποτε ακολουθησει κανεις
Προσωπικά, δεν μιλώ για άτομα που κάνουν ανοησίες όπως το να τρώνε μόνο ακτινίδια ή να πίνουν χυμό γκοτζι μπέρι, άν κάποιος ξέρει τόσα λίγα τότε σίγουρα θα ήταν καλό να πάει. Άν κάποιος όμως έχει κάποιες βασικές γνώσεις πάνω στο θέμα θα δεί ότι ένας διατροφολόγος δεν του είναι καθόλου χρήσιμος γιατί θα του πεί απλά με κάποιον τρόπο να φάει λιγότερο, όπως κάνει κάθε δίαιτα και όπως μπορεί να κάνει και ο ίδιος.

Ο μόνος λόγος που μπορώ να σκεφτώ να αξίζει μία επίσκεψη, θα ήταν σε περίπτωση που κάποιος είχε προβλήματα υγείας. Τότε το θέμα γίνεται ιδιαίτερα πολύπλοκο και θολό στον κόσμο τον μικροστοιχείων. Για οποιονδήποτε υγειή άνθρωπο δεν βλέπω κάποιο νόημα, πέρα απο το ότι βαριέται να μάθει να το κάνει μόνος του

διαιτολογος το προσαρμοζει πανω σου.
Αν είχες πάει ποτε με κάποιο μέλος της οικογένειας σου, θα έβλεπες ίσως ότι αυτό δεν ισχύει. Τα προγράμματα είναι σχεδόν ολόιδια. Βέβαια με αυτό συμφωνώ διότι συνήθως κανένα άτομο δεν χρειάζεται μια τόσο προσαρμοσμένη δίαιτα καν.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σίγουρα, αλλά πιστέυεις ότι ένα άτομο που έμαθε να τρώει 2000 θ. την ημέρα θα δυσκολευτεί να τρώει 2500 θ. για να μείνει στο ίδιο βάρος, απο κάποιον που έτρωγε 0-500?
Έχω δεί μόνο μια έρευνα που δείχνει κάποια όφελή ύγειας σχετικά με το fasting σε σχέση με μια κανονική δίαιτα, ταυτόχρονα όμως υπήρχαν προβλήματα υψηλής πίεσης και με την πίεση στα άτομα, τα οποία έτρωγαν όλες τις θερμίδες εξαναγκαστικά σε ένα γεύμα. Επίσης διαφωνώ με το design, όπου όλα τα άτομα έτρωγαν στην συντήρηση και όχι λιγότερο.


Άλλες έρευνες όμως δεν βρίσκουν κάν πλεονεκτήματα (πολύ πιο πρόσφατες)

Αν σε ενδιαφέρει το θέμα παρακολούθησε το κανάλι του Dorian Wilson στο youtube. Έχει καλύψει εκτενώς το θέμα του fasting και παραθέτει πολλές έρευνες περί τούτου.

Μπορείς επίσης να παρακολουθήσεις το έργο των Peter Attia και David Sinclair οι οποίοι κάνουν και οι δύο έρευνα πάνω στην επιμήκυνση της ζωής δια την καθυστέρησης του γήρατος και των παρενεργειών του (καρκίνοι, αλτσχαιμερ, αρθρίτιδες κτλ). Εκεί θα δεις τα μακροπρόθεσμα οφέλη του fasting και γενικώς μιας fasting focused ζωής.

Αν και αυτό δεν σε πείσει τότε δεν νομίζω πως μπορεί να σε πείσει κάτι άλλο. Δεν θέλουν άλλωστε όλοι οι άνθρωποι να ίδια πράγματα από την ζωή. Προσωπικά θεωρώ το fasting no brainer από κάθε άποψη. Δεν υπάρχει για εμένα κανένα αξιοπρεπές επιχείρημα για να μην κάνεις omad ας πούμε.
 

JJohn1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JJohn1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Αν και αυτό δεν σε πείσει τότε δεν νομίζω πως μπορεί να σε πείσει κάτι άλλο. Δεν θέλουν άλλωστε όλοι οι άνθρωποι να ίδια πράγματα από την ζωή. Προσωπικά θεωρώ το fasting no brainer από κάθε άποψη. Δεν υπάρχει για εμένα κανένα αξιοπρεπές επιχείρημα για να μην κάνεις omad ας πούμε.
Έδωσα πολύ αξιοπρεπή επιχειρήματα αλλά τα προσπέρασες :lol:

Αν σε ενδιαφέρει το θέμα παρακολούθησε το κανάλι του Dorian Wilson στο youtube. Έχει καλύψει εκτενώς το θέμα του fasting και παραθέτει πολλές έρευνες περί τούτου.

Μπορείς επίσης να παρακολουθήσεις το έργο των Peter Attia και David Sinclair οι οποίοι κάνουν και οι δύο έρευνα πάνω στην επιμήκυνση της ζωής δια την καθυστέρησης του γήρατος και των παρενεργειών του (καρκίνοι, αλτσχαιμερ, αρθρίτιδες κτλ). Εκεί θα δεις τα μακροπρόθεσμα οφέλη του fasting και γενικώς μιας fasting focused ζωής.
Thanks, θα ρίξω μια ματιά για να έχω μία πιο ολοκληρωμένη άποψη
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έδωσα πολύ αξιοπρεπή επιχειρήματα αλλά τα προσπέρασες :lol:

Ναι γιατί δεν ήταν αξιοπρεπή :D Κοίτα εντάξει το θέμα της δυσκολίας το θεωρώ αμελητέο προσωπικά γιατί θα σε απασχολήσει μόνο στην αρχή μέχρι να συνηθίσες και εδώ μιλάμε για μια συνήθεια ζωής. Προσωπικά το βρίσκω πολύ εύκολο να μην φάω τίποτα για μια μέρα και την επόμενη να καταναλώσω 5000 θερμίδες μέσα σε ένα διάστημα μιας ώρας ας πούμε. Κανένα πρόβλημα απολύτως. Ικανοποιεί και απόλυτα το αίσθημα της λαιμαργίας μου. Μετά από αυτό η ινσουλίνη πέφτει και το ζάχαρο πέφτει σε χαμηλά σταθερά επίπεδα και δεν έχω καθόλου cravings την επόμενη μέρα, ενώ έχω και μια διαύγεια πνεύματος. Εν αντιθέσει όταν δε κάνω αυτό το πράγμα το μυαλό μου είναι όλη μέρα στο φαΐ, ποτέ δεν χορταίνω πραγματικά και πάντα καταλήγω να τρώω πολύ περισσότερο γιατί τζιμπολογάω. Το ζάχαρο ανεβοκατεβαίνει και όλο έχω cravings στα οποία πρέπει συνεχώς να αντιστέκομαι. Τζάμπα κόπος.

Τώρα αν ο άλλος έχει συνηθίσει να τρώει 6 μικρά γεύματα τη μέρα, ναι δεν μπορεί να πάει κατευθείαν στο ένα. Αλλά μπορεί να πάει εκεί σταδιακά. Το στομάχι είναι adaptable όργανο. Το να μην δίνεις ποτέ στο πεπτικό σου πάντως την δυνατότητα να ξεκουραστεί και να καθαρίσει μέσο της αυτοφαγίας το θεωρώ πολύ πιο επιζήμιο.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Προσωπικά το βρίσκω πολύ εύκολο να μην φάω τίποτα για μια μέρα και την επόμενη να καταναλώσω 5000 θερμίδες μέσα σε ένα διάστημα μιας ώρας ας πούμε
Δεν πετυχαίνεις κάτι έτσι .....θα πετύχαινες κάτι μόνο αν έτρωγες νορμάλ την επόμενη μέρα
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top