Υγιεινή διατροφή

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ευχαριστώ παιδιά για τις προτάσεις σας! Θα τις δοκιμάσω.
Φαντάζομαι το να τρως μια-δυο φορες το μήνα δεν είναι και τόσο επιβλαβες. Νομίζω ότι σε ένα υγιή και νέο οργανισμό το μόνο κακό που κάνει είναι η αύξηση βάρους.

αν είναι να τρως 1-2 φορές το μήνα μόνο τι το σκέφτεσαι; μιλαμε για αμελητέα ποσότητα δεδομένου πως δεν έχεις μεταβολισμό αγελάδας και δεν τρως όλο το κουτί.

αν όμως μιλάμε για σχεδόν καθημερινή βάση τότε έχεις εθιστεί είτε στη σοκολάτα είτε στη ζάχαρη και καλό θα ταν να δεις για τι από τα 2 πρόκειται και να το μειώσεις.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Αρχικά καλησπέρα σας,
Δε ξέρω αν το μήνυμα μου είναι απόλυτα σχετικό με το θέμα μίας καί θα μιλήσω για χορτοφαγία και υγιεινή διατροφή. Προσωπικά τα τελευταία χρόνια έχω ενημερωθεί αρκετά για θέματα χορτοφαγίας και για τους ηθικούς λόγους και για τα οφέλη στην υγεία. Προσωπικά βρίσκομαι στη φάση που απλά θέλω να πηγαίνω στο σούπερ μάρκετ και η πρώτη μου επιλογή να μην είναι πάντα το κρέας γι αυτό ζητάω προτάσεις για χορτοφαγικά γρήγορα γεύματα που δεν είναι σπανακόρυζο και σούπες (πχ φακές) που τα έχω συνδέσει με κακές αναμνήσεις καί δε μπορώ να τα μαγειρέψω και να τα φάω.

Βλέπω ότι μ έχει βοηθήσει εξαιρετικά πολύ το να μαγειρεύω με χορτοφάγους μιας καί στο μεταπτυχιακό μου όλοι είμαστε αρκετά συνειδητοποιημένοι γύρω από πολλά θέματα και οι περισσότεροι είναι είτε vegetarians είτε vegans, κοινώς πολλές φορές νιώθω σαν τη μύγα μέσα στο γάλα ωστόσο δεν έχω δεχθεί ποτέ "bullying". Έχω ανακαλύψει λοιπόν ότι χμμμμ τελικά ίσως να μην χρειάζεται πάντα το κρέας παρόλο που μεγάλωσα με κρέας καί είμαι για εμένα η πιο εύκολη επιλογή. Οπότε ναι μιας και η χορτοφαγία εντάσσεται στην υγιεινή διατροφή feel free to post τις αγαπημένες σας συνταγές .

Σημείωση: υπάρχει θέμα χορτοφαγίας αλλά είναι στο ischool και αν καί φοιτήτρια νιώθω ότι πλέον έχω περάσει τη φάση " θέματα πανελληνίων και οεφε".
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Αρχικά καλησπέρα σας,
Δε ξέρω αν το μήνυμα μου είναι απόλυτα σχετικό με το θέμα μίας καί θα μιλήσω για χορτοφαγία και υγιεινή διατροφή. Προσωπικά τα τελευταία χρόνια έχω ενημερωθεί αρκετά για θέματα χορτοφαγίας και για τους ηθικούς λόγους και για τα οφέλη στην υγεία. Προσωπικά βρίσκομαι στη φάση που απλά θέλω να πηγαίνω στο σούπερ μάρκετ και η πρώτη μου επιλογή να μην είναι πάντα το κρέας γι αυτό ζητάω προτάσεις για χορτοφαγικά γρήγορα γεύματα που δεν είναι σπανακόρυζο και σούπες (πχ φακές) που τα έχω συνδέσει με κακές αναμνήσεις καί δε μπορώ να τα μαγειρέψω και να τα φάω.

Βλέπω ότι μ έχει βοηθήσει εξαιρετικά πολύ το να μαγειρεύω με χορτοφάγους μιας καί στο μεταπτυχιακό μου όλοι είμαστε αρκετά συνειδητοποιημένοι γύρω από πολλά θέματα και οι περισσότεροι είναι είτε vegetarians είτε vegans, κοινώς πολλές φορές νιώθω σαν τη μύγα μέσα στο γάλα ωστόσο δεν έχω δεχθεί ποτέ "bullying". Έχω ανακαλύψει λοιπόν ότι χμμμμ τελικά ίσως να μην χρειάζεται πάντα το κρέας παρόλο που μεγάλωσα με κρέας καί είμαι για εμένα η πιο εύκολη επιλογή. Οπότε ναι μιας και η χορτοφαγία εντάσσεται στην υγιεινή διατροφή feel free to post τις αγαπημένες σας συνταγές .

Σημείωση: υπάρχει θέμα χορτοφαγίας αλλά είναι στο ischool και αν καί φοιτήτρια νιώθω ότι πλέον έχω περάσει τη φάση " θέματα πανελληνίων και οεφε".
Έχω ποσταρει το μπλοκ της αρκετές φορές αλλά είναι το πρώτο που σκέφτηκα. Όλες οι συνταγές της είναι χορτοφαγικές και ιδιαίτερες.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Έχω ποσταρει το μπλοκ της αρκετές φορές αλλά είναι το πρώτο που σκέφτηκα. Όλες οι συνταγές της είναι χορτοφαγικές και ιδιαίτερες.
Πρέπει νά την κάνω ένα save και νά τσεκαρω συνταγές που δε θα μου παίρνουν 10 ώρες γιατί πραγματικά δεν έχω καθόλου χρόνο να μαγειρεύω πάνω από μισάωρο μόνη μου,. εκτός αν τα πετάω όλα στο φούρνο
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,429 μηνύματα.
Αρχικά καλησπέρα σας,
Δε ξέρω αν το μήνυμα μου είναι απόλυτα σχετικό με το θέμα μίας καί θα μιλήσω για χορτοφαγία και υγιεινή διατροφή. Προσωπικά τα τελευταία χρόνια έχω ενημερωθεί αρκετά για θέματα χορτοφαγίας και για τους ηθικούς λόγους και για τα οφέλη στην υγεία. Προσωπικά βρίσκομαι στη φάση που απλά θέλω να πηγαίνω στο σούπερ μάρκετ και η πρώτη μου επιλογή να μην είναι πάντα το κρέας γι αυτό ζητάω προτάσεις για χορτοφαγικά γρήγορα γεύματα που δεν είναι σπανακόρυζο και σούπες (πχ φακές) που τα έχω συνδέσει με κακές αναμνήσεις καί δε μπορώ να τα μαγειρέψω και να τα φάω.

Βλέπω ότι μ έχει βοηθήσει εξαιρετικά πολύ το να μαγειρεύω με χορτοφάγους μιας καί στο μεταπτυχιακό μου όλοι είμαστε αρκετά συνειδητοποιημένοι γύρω από πολλά θέματα και οι περισσότεροι είναι είτε vegetarians είτε vegans, κοινώς πολλές φορές νιώθω σαν τη μύγα μέσα στο γάλα ωστόσο δεν έχω δεχθεί ποτέ "bullying". Έχω ανακαλύψει λοιπόν ότι χμμμμ τελικά ίσως να μην χρειάζεται πάντα το κρέας παρόλο που μεγάλωσα με κρέας καί είμαι για εμένα η πιο εύκολη επιλογή. Οπότε ναι μιας και η χορτοφαγία εντάσσεται στην υγιεινή διατροφή feel free to post τις αγαπημένες σας συνταγές .

Σημείωση: υπάρχει θέμα χορτοφαγίας αλλά είναι στο ischool και αν καί φοιτήτρια νιώθω ότι πλέον έχω περάσει τη φάση " θέματα πανελληνίων και οεφε".
Μπορείς να δεις συνταγές της Mina Rome στο YouTube, συνήθως κάνει πιο γρηγορα γεύματα
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,731 μηνύματα.
Αρχικά καλησπέρα σας,
Δε ξέρω αν το μήνυμα μου είναι απόλυτα σχετικό με το θέμα μίας καί θα μιλήσω για χορτοφαγία και υγιεινή διατροφή. Προσωπικά τα τελευταία χρόνια έχω ενημερωθεί αρκετά για θέματα χορτοφαγίας και για τους ηθικούς λόγους και για τα οφέλη στην υγεία. Προσωπικά βρίσκομαι στη φάση που απλά θέλω να πηγαίνω στο σούπερ μάρκετ και η πρώτη μου επιλογή να μην είναι πάντα το κρέας γι αυτό ζητάω προτάσεις για χορτοφαγικά γρήγορα γεύματα που δεν είναι σπανακόρυζο και σούπες (πχ φακές) που τα έχω συνδέσει με κακές αναμνήσεις καί δε μπορώ να τα μαγειρέψω και να τα φάω.

Βλέπω ότι μ έχει βοηθήσει εξαιρετικά πολύ το να μαγειρεύω με χορτοφάγους μιας καί στο μεταπτυχιακό μου όλοι είμαστε αρκετά συνειδητοποιημένοι γύρω από πολλά θέματα και οι περισσότεροι είναι είτε vegetarians είτε vegans, κοινώς πολλές φορές νιώθω σαν τη μύγα μέσα στο γάλα ωστόσο δεν έχω δεχθεί ποτέ "bullying". Έχω ανακαλύψει λοιπόν ότι χμμμμ τελικά ίσως να μην χρειάζεται πάντα το κρέας παρόλο που μεγάλωσα με κρέας καί είμαι για εμένα η πιο εύκολη επιλογή. Οπότε ναι μιας και η χορτοφαγία εντάσσεται στην υγιεινή διατροφή feel free to post τις αγαπημένες σας συνταγές .

Σημείωση: υπάρχει θέμα χορτοφαγίας αλλά είναι στο ischool και αν καί φοιτήτρια νιώθω ότι πλέον έχω περάσει τη φάση " θέματα πανελληνίων και οεφε".

Καλά όλα αυτα αλλα με τη πρωτεινη βιολογικης αξιας τι γινεται ; απο που θα τη παιρνεις ;
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Καλά όλα αυτα αλλα με τη πρωτεινη βιολογικης αξιας τι γινεται ; απο που θα τη παιρνεις ;
Υπάρχουν πηγές πρωτεΐνης φυτικής προέλευσης πχ τόφου, όσπρια καί επίσης είπα χορτοφαγικές εννοώντας χωρίς κρέας. Δεν αποκλείω τα γαλακτοκομικά προϊόντα αλλά προφανώς θα ήθελα νά κάνω κάτι πέρα από ομελέτα με τυρί και λαχανικά. Σήμερα πχ φτιάξαμε με μία φίλη μου πατατοσαλάτα με κανονικές πατάτες καί γλυκοπατάτες, λαχανικά πχ ντομάτες, πιπεριές, πράσο στο γουόκ καί μιξ πράσινης σαλάτας (ρόκα καί κάτι άλλο που δε θυμάμαι) καί σος από ταχίνι. Ναι οκ, πολλή πρωτεϊνη Δεν είχε, πρόσθεσα βέβαια τυρί στο βραδυνό αλλά ήταν μία ωραία εναλλακτική που νομίζω ότι αν βάζαμε καί τόφου θα ήταν πλήρες γεύμα. Επειδή το νιώθω ότι η επόμενη αντίδραση θα είναι ότι η σόγια είναι μεταλλαγμένη, απ'όσο γνωρίζω η σόγια που προορίζεται για ανθρώπινη κατανάλωση δεν είναι μεταλλαγμένη.
Επίσης είπα ότι δε σκοπεύω να γίνω χορτοφάγος, είπα ότι απλά θέλω να μειώσω το κρέας που καταναλώνω για λόγους υγείας, περιβάλλοντος, ηθικής κλπ κλπ κλπ κάτι που θέλω πάρα πολύ καιρό. Όσο ζούσα εξωτερικό ήταν πιο εύκολο όμως μετά ξαναεμεινα με τους δικούς μου οπότε ήταν δύσκολο. Τώρα που είμαι μόνη μου καί έχω και επιρροές τα άτομα που κάνω παρέα θεωρώ ότι είναι μία καλή ευκαιρία να ξαναπροσπαθήσω
Το ψάρι στην Ολλανδία είναι πανάκριβο, βέβαια βρήκα ένα Turkish market που έχει φθηνά καταψμενα ψάρια αλλά καί πάλι καί αυτά ξέρω μία χαρά να τα μαγειρεύω οπότε γι αυτό δεν αναφέρθηκα καθόλου σε ψάρι
 
Τελευταία επεξεργασία:

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
ζητάω προτάσεις για χορτοφαγικά γρήγορα γεύματα που δεν είναι σπανακόρυζο και σούπες (πχ φακές) που τα έχω συνδέσει με κακές αναμνήσεις καί δε μπορώ να τα μαγειρέψω και να τα φάω.
Τσέκαρε το κανάλι pick up limes στο YouTube. Η κοπέλα είναι διατροφολόγος και αν δεν κάνω λάθος ζει Ολλανδία οπότε έχετε παρόμοια διαθεσιμότητα υλικών αν όχι ίδια.

Ως προς τα όσπρια, μπορείς να τα κάνεις μπιφτέκια που καταψυχονται κιόλας. Έχω δοκιμάσει κεφτεδακια με κόκκινες φακές και φαλαφελ προσωπικά.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,731 μηνύματα.
Υπάρχουν πηγές πρωτεΐνης φυτικής προέλευσης πχ τόφου, όσπρια καί επίσης είπα χορτοφαγικές εννοώντας χωρίς κρέας. Δεν αποκλείω τα γαλακτοκομικά προϊόντα αλλά προφανώς θα ήθελα νά κάνω κάτι πέρα από ομελέτα με τυρί και λαχανικά. Σήμερα πχ φτιάξαμε με μία φίλη μου πατατοσαλάτα με κανονικές πατάτες καί γλυκοπατάτες, λαχανικά πχ ντομάτες, πιπεριές, πράσο στο γουόκ καί μιξ πράσινης σαλάτας (ρόκα καί κάτι άλλο που δε θυμάμαι) καί σος από ταχίνι. Ναι οκ, πολλή πρωτεϊνη Δεν είχε, πρόσθεσα βέβαια τυρί στο βραδυνό αλλά ήταν μία ωραία εναλλακτική που νομίζω ότι αν βάζαμε καί τόφου θα ήταν πλήρες γεύμα. Επειδή το νιώθω ότι η επόμενη αντίδραση θα είναι ότι η σόγια είναι μεταλλαγμένη, απ'όσο γνωρίζω η σόγια που προορίζεται για ανθρώπινη κατανάλωση δεν είναι μεταλλαγμένη.
Επίσης είπα ότι δε σκοπεύω να γίνω χορτοφάγος, είπα ότι απλά θέλω να μειώσω το κρέας που καταναλώνω για λόγους υγείας, περιβάλλοντος, ηθικής κλπ κλπ κλπ κάτι που θέλω πάρα πολύ καιρό. Όσο ζούσα εξωτερικό ήταν πιο εύκολο όμως μετά ξαναεμεινα με τους δικούς μου οπότε ήταν δύσκολο. Τώρα που είμαι μόνη μου καί έχω και επιρροές τα άτομα που κάνω παρέα θεωρώ ότι είναι μία καλή ευκαιρία να ξαναπροσπαθήσω
Το ψάρι στην Ολλανδία είναι πανάκριβο, βέβαια βρήκα ένα Turkish market που έχει φθηνά καταψμενα ψάρια αλλά καί πάλι καί αυτά ξέρω μία χαρά να τα μαγειρεύω οπότε γι αυτό δεν αναφέρθηκα καθόλου σε ψάρι

Δεν εχω σκοπο να σε κατακρινω.... ποσο μάλλον για τη σόγια. Μια ερωτηση έκανα.... καταρχας εμεις τρωμε τονο... ο οποιος εχει υδραργυρο εγω πχ επειδη οπως εγραψες και εσυ βαριεμαι πάντα να μαγειρευω οταν γυρναω απο τη δουλεια και πεινάω... βραζω λιγο ρυζι βαζω λαδι λεμονι αλατι πιπερι ανοιγω ενα τονο ανακατευω και εναν πολτο κυκνος και τρώω ενα γρηγορο φαγητο αυτο το κανω 2-3 φορες την εβδομάδα... κακως βεβαια.

Απλα το κακο με τη χορτοφαγια ειναι οτι αν εγω πχ θελω να παρω 150γρ καθαρης πρωτεινης την ημερα.... δεν θα μπορέσω να τη πάρω ετσι ευκολα. Και δευτερον θα εχει πληρη αμινοξεα ; καλα τα οσπρια αλλα αν δεν βαλεις και δημητριακα μαζι δεν εινα πληρεις πρωτεινες.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Τσέκαρε το κανάλι pick up limes στο YouTube. Η κοπέλα είναι διατροφολόγος και αν δεν κάνω λάθος ζει Ολλανδία οπότε έχετε παρόμοια διαθεσιμότητα υλικών αν όχι ίδια.

Ως προς τα όσπρια, μπορείς να τα κάνεις μπιφτέκια που καταψυχονται κιόλας. Έχω δοκιμάσει κεφτεδακια με κόκκινες φακές και φαλαφελ προσωπικά.
Αχ τα μπιφτέκια θέλουν μπλέντερ όχι; Καί λίγο τα τσιγκουνευομαι τα χρήματα! Αλλά θα την ψάξω, να δω καί που ψωνίζει χαχαχαχαχα!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν εχω σκοπο να σε κατακρινω.... ποσο μάλλον για τη σόγια. Μια ερωτηση έκανα.... καταρχας εμεις τρωμε τονο... ο οποιος εχει υδραργυρο εγω πχ επειδη οπως εγραψες και εσυ βαριεμαι πάντα να μαγειρευω οταν γυρναω απο τη δουλεια και πεινάω... βραζω λιγο ρυζι βαζω λαδι λεμονι αλατι πιπερι ανοιγω ενα τονο ανακατευω και εναν πολτο κυκνος και τρώω ενα γρηγορο φαγητο αυτο το κανω 2-3 φορες την εβδομάδα... κακως βεβαια.

Απλα το κακο με τη χορτοφαγια ειναι οτι αν εγω πχ θελω να παρω 150γρ καθαρης πρωτεινης την ημερα.... δεν θα μπορέσω να τη πάρω ετσι ευκολα. Και δευτερον θα εχει πληρη αμινοξεα ; καλα τα οσπρια αλλα αν δεν βαλεις και δημητριακα μαζι δεν εινα πληρεις πρωτεινες.
Όχι όχι τό ξέρω ότι Δεν με κατακρίνεις! Ο τόνος είναι τέλειος, αντί για ρύζι νομίζω θα πρότεινα πληγούρι που γενικά σκοπεύω να τό χρησιμοποιώ ακόμα πιο συχνά μιας καί είναι πεντανόστιμο καί φουλ θρεπτικό.

Οπότε χμμμμ θέλω να κάνω ρεβύθια στο φούρνο οπότε σε σαλάτα με λίγο πλιγούρι ωραιότατο θά ήταν
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
1-2 πιάτα μπορεί να έχουν ψάρι, ελπίζω να μην πειράζει.

1. Σαλάτα με κινόα και ψιλοκομμένα λαχανικά πχ ντομάτα, αγγούρι, κρεμμύδι, πιπεριές, μυρωδικά, λεμόνι και αν θες μπορείς να προσθέσεις και όσπρια νερόβραστα (ρεβυθια, μπιζέλια, φάβα κ.ό.κ.).

2. Μακαρόνια ολικής άλεσης με τόνο κονσέρβα, κρεμμύδι ψιλοκομμένο, λεμόνι και πιπέρι (είναι πολύ πιο τέλειο απ όσο ακούγεται).

3. Παραδοσιακό μπριαμ φούρνου ή τουρλού κοκκινιστό που τρώτε οι Βορειοελλαδιτες. Δεν είναι κόπος, απλώς κόβεις τα λαχανικά, προσθέτεις καρυκεύματα, λάδι, νερό και τα ψήνεις.

4. Σούπες βελουτέ. Επίσης γελοία προετοιμασία ειδικά αν έχεις χυτρα, τα βράζεις τσακ μπαμ και τα περνάς απ το μπλέντερ. Εγώ έχω 3-4 συνταγές που εναλλάσσω:

- Πατάτα, γλυκοπατάτα, κρεμμύδι, σκόρδο, μπρόκολο, καρότο, κολοκυθάκια, κύβος knorr, αλάτι πιπέρι λάδι λεμόνι.

- Η μοναδική συνταγή του Άκη που κάνω, αλλά με δική μου παραλλαγή (προσθέτω και γλυκοπατάτα): https://akispetretzikis.com/el/categories/soypes/soypa-kolokythas-kastano

- Vichyssoise: Γαλλική σούπα με πατάτες και πράσα, κρεμμύδια, κρέμα γάλακτος. Ανάλογα τα γούστα πάλι βρίσκεις μια συνταγή με μπαχαρικά που προτιμάς.

- Βελουτέ γλυκοπατάτας με red beans (υπάρχουν και σε κονσέρβα), κρεμμύδια, σκόρδο, τζιντζερ και μπαχαρικά.

Έχω για όλες συνταγή αν σε ενδιαφέρει κάποια.

5. Smoothies με μπανάνα, αν θες και έξτρα φρούτα, γιαούρτι, όποιο γάλα φυτικής προέλευσης σ' αρέσει, ένα scoop whey (αν έχεις) και φυστικοβουτυρο/αμύγδαλοβούτυρο. Γενικά με τα smoothies μπορείς να πειραματιστεις ανελέητα, μόνο ασπράδι αυγού μην κάνεις το λάθος να ρίξεις μέσα, πίστεψέ με δεν το θες.

6. Το ίδιο και με τα porridge. Η τέλεια βάση για μένα είναι 3 φλιτζανακια γάλα καρύδας (αποβουτυρωμενο) - 1 φλιτζανακι βρώμη, συν σπόρους (chia, flax κλπ κλπ) συν κακάο αν θες κι από πάνω φρούτα και ξηρούς καρπούς. Πλήρες γεύμα, όχι αστεία.

7. Μπαγκέτα ολικής με μπόλικη σαλάτα μέσα, αυγά, τόνο και κάποια βινεγκρετ.

8. Οτιδήποτε περιλαμβάνει κιμά μπορείς απλά να το φτιάχνεις με κιμά σόγιας. (btw το να είναι ένα τρόφιμο γενετικά τροποποιημένο δε σημαίνει απαραίτητα ότι είναι και κακό, απλώς έχει άλλα χαρακτηριστικά).

9. Άλλο υγιεινό σνακ (βέβαια δεν ξέρω αν θα σ αρέσει) είναι καρότα κομμένα (ωμά) ή σελερι ή αγγουράκια με χούμους για dip.

10. Επίσης πολύ ωραίο γεύμα είχα φάει στην Πολωνία, αλμυρό κρουασάν ολικής με χούμους, ρόδι και ρόκα το ένα, με κρέμα τυριού, άνηθο, λαιμ, αγγούρι και καπνιστό σολομό το άλλο.

11. Γεμιστά ορφανά (μπλιαχ) ή με κιμά σόγιας αν θες να σώσεις κάπως την κατάσταση.

12. Κολοκυθάκια γεμιστά αυγολέμονο με κιμά σόγιας (οκ έχουμε αρχίσει να ξεφεύγουμε απ το μισάωρο, ας ξαναμαζευτω)

13. Μπορείς τη μία μέρα να φτιάξεις μπιφτέκια λαχανικών σε γενναία ποσότητα και να τα χώσεις κατάψυξη. Μετά, μπορείς να πάρεις να έχεις πίτες ή τορτιγιες/αραβικές και διάφορες σάλτσες πχ χούμους, μελιτζανοσαλατα, τυροσαλατα, τζατζίκι (όποια προτιμάς) και να φτιάχνεις wraps με τα μπιφτέκια και φρέσκια σαλατουλα μέσα.

14. Πατάτες ολόκληρες με τη φλούδα, καλά πλυμένες, τυλιγμενες σε αλουμινοχαρτο (για έξτρα νοστιμιά σκεπάζεις την πατάτα με χοντρό αλάτι πριν την τυλίξεις). Μια ώρα φούρνο (οκ, είναι μια ώρα αλλά ρε φίλε δε σε δεσμεύει σε τίποτα, διαβάζεις στο μεσοδιάστημα) και μετά την ανοίγεις, διώχνεις το αλάτι και κοπανάς πάνω γιαούρτι, πάπρικα και άνηθο και μαζί με λίγο κόκκινο κρασί είναι ΜΟΥΡΛΙΑ.

15. Σούσι. Πάρε φύλλα για σούσι, ρύζι, μια σαλτσα σόγιας, αγγουράκι, ό,τι άλλο σ αρέσει μέσα (μπορείς αυγά ψαριού, γαρίδες, καπνιστό σολομό, απομίμηση καβουριου που έχει στην κατάψυξη των σούπερ μάρκετ με 1-2 ευρώ), τύλιξέ τα και κόψε τα σε μεριδουλες. Μιαμ.

16. Noodles με λαχανικά, σόγια και μέλι.

17. Τυρόπιτα της τεμπέλας (χωρίς φύλλο) με αλεύρι βρώμης αν δε θες απ' το κλασικό.

18. Μπρόκολο και κουνουπίδι στον φούρνο με λιωμένα τυριά (Ε άμα τριψεις τώρα και λίγο φιλέτο κοτοπουλάκι μέσα δε νομίζω να πέσει η γη να σε πλακώσει)

19. Τσιπς λαχανικών στον φούρνο.

20. Αν δεν μπορείς με τίποτα το σπανακορυζο, δοκίμασε λαχανορυζο αυγολέμονο κι αν θες μπορείς να ρίξεις και λίγο κιμά σόγιας και μυρωδικά μέσα (ουσιαστικά σαν λαχανοντολμαδες αλλά χωρίς να κάθεσαι να πλαθεις ντολμαδες).
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Αχ τα μπιφτέκια θέλουν μπλέντερ όχι; Καί λίγο τα τσιγκουνευομαι τα χρήματα! Αλλά θα την ψάξω, να δω καί που ψωνίζει χαχαχαχαχα!
Ναι ιδανικά αλλά ίσως μπορείς να λιώνεις πχ τις φακες και με το πιρούνι απλά θα βγει πιο chunky. Είναι χρήσιμο πολύ ενα μπλεντερ αν μαγειρεύεις γενικά, θεωρώ οπότε μια κάποια απόσβεση την κάνει.
 

Helen93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 136 μηνύματα.
Ποια θεωρείτε γευστικά ψάρια ;


Hello κι από εμένα!
Προσπαθώ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να τρώω περισσότερο υγιεινά απ ότι συνήθως!

Χμμ για εμένα Σολωμός, μπακαλιάρος, γλώσσα, κουτσομουρες νομίζω!
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,843 μηνύματα.

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Ποια θεωρείτε γευστικά ψάρια ;

Για ψητά: Λαυράκι, φαγγρί, κέφαλο, συναγρίδα, σολομο φιλέτο (η φέτα με το κόκαλο δε μ αρέσει τόσο, πολύ λίπος)
Για τηγανητά: Μπαρμπούνια, λυθρίνια, γόπες, γαυρο, μαρίδα, αθερίνα, μπακαλιάρο σκορδαλιά
Για φούρνο: Σαρδέλες, Λαυράκι
Για βραστό: μπακαλιάρο, σκορπίνα, κοκκινόψαρο
Για καπνιστό: ΣΚΟΥΜΠΡΙ (με διαφορά) και μετά πέστροφα και τόνο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Έλενα τώρα το είδα. Προφανώς και θα πάρεις μπλέντερ, είναι ο βασιλιάς της κουζίνας το μπλέντερ, ΠΟΥ ΠΑΣ ΧΩΡΙΣ ΜΠΛΕΝΤΕΡ!!!!!! 1!1!1!!1ενα

@Εχέμυθη
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Κάποιες έξτρα χορτοφαγικές ιδέες που μου ήρθαν:

1. Κρύα ορεκτικά που φτιάχνεις μια φορά και μετά τα κοπανάς τάπερ και ψυγείο:

- Παντζαροσαλάτα: Ανακατεύεις παντζάρια κομμένα σε κύβους, πράσινο μήλο, γιαούρτι, καρύδια, 1-2 κουταλιές ελαιόλαδο, λίγες σταγόνες ξύδι και -αν θες- φρέσκα μυρωδικά όπως δυόσμο. Η κολλητή μου κάνει μια άλλη συνταγή, με τη μορφή "τούρτας", όπου κάτω κάτω στρώνει τα φύλλα των παντζαριών βρασμένα, από πάνω μια λεπτή στρώση παντζάρια και μια στρώση με γιαούρτι, τυρί κρέμα, λίγο λάδι, ξύδι και ελάχιστο (προαιρετικά) τριμμένο σκόρδο) ανακατεμένα. Και πάλι μπορείς να βάλεις καρύδια και δυόσμο για toppings αν θες.

- Πατατοσαλάτα: Εγώ έχω την αγαπημένη μου εκδοχή, όπου βάζω πατάτες, γιαούρτι ανακατεμένο με λίγη μαγιονέζα (αν θες πάρε λαιτ), ψιλοκομμένο κρεμμύδι (πλέον βάζω μόνο ξερό για να μην αγοράζω έξτρα υλικά, παλιά έβαζα μισό - μισό με φρέσκο), άνηθο και κάπαρη. Αλλά ως γνωστόν, στην πατατοσαλάτα χωράει άπειρη φαντασία και μπορείς να κάνεις χίλιες δυο παραλλαγές μέχρι να καταλήξεις σ' αυτή που προτιμάς.

- Μακαρονοσαλάτα: Κατά προτίμηση βίδες (ολικής) γιατί συγκρατούν καλύτερα τη σως, λίγη μαγιονέζα λαιτ με γιαούρτι ανακατεμένη και μετά ρίχνεις μέσα ό,τι θες. Εγώ προτείνω αρακά, λίγο καλαμπόκι κονσέρβα ή βραστό, 1 φέτα του τοστ γκούντα ψιλοκομμένη, (εγώ ρίχνω και κοτόπουλο και ζαμπόν αλλά αφού το θες βετζετέριαν προσπέρνα τα) και πιπεριές ψιλοκομμένες.

2. Σπανακοτυρόπιτα με έτοιμο φύλλο για ευκολία. Στη γέμιση βάζω πέρα από σπανάκι, φρέσκο κρεμμυδάκι, άνηθο, δυόσμο, ρίγανη, μπόλικο τυρί φέτα (ναι, ξέρω, δεν κάνει) και κάποια έξτρα αρωματικά χόρτα που δυστυχώς δεν έχω ιδέα αν υπάρχουν εκεί και πώς λέγονται, όπως μυρώνι και καυκαλήθρα. Αντίστοιχα μπορείς να φτιάξεις πρασόπιτα (πιο λίγα και εύκολα διαθέσιμα υλικά), χορτόπιτα με άγρια και ήμερα χόρτα ανακατεμένα και αλμυρή κολοκυθόπιτα.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Banana- dark chocolate baked oats
 

Συνημμένα

  • Screenshot_2021-11-09-12-50-35-188_com.miui.videoplayer.jpg
    Screenshot_2021-11-09-12-50-35-188_com.miui.videoplayer.jpg
    1.1 MB · Εμφανίσεις: 64

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,023 μηνύματα.

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Για ψητά: Λαυράκι, φαγγρί, κέφαλο, συναγρίδα, σολομο φιλέτο (η φέτα με το κόκαλο δε μ αρέσει τόσο, πολύ λίπος)
Για τηγανητά: Μπαρμπούνια, λυθρίνια, γόπες, γαυρο, μαρίδα, αθερίνα, μπακαλιάρο σκορδαλιά
Για φούρνο: Σαρδέλες, Λαυράκι
Για βραστό: μπακαλιάρο, σκορπίνα, κοκκινόψαρο
Για καπνιστό: ΣΚΟΥΜΠΡΙ (με διαφορά) και μετά πέστροφα και τόνο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Έλενα τώρα το είδα. Προφανώς και θα πάρεις μπλέντερ, είναι ο βασιλιάς της κουζίνας το μπλέντερ, ΠΟΥ ΠΑΣ ΧΩΡΙΣ ΜΠΛΕΝΤΕΡ!!!!!! 1!1!1!!1ενα

@Εχέμυθη
Έχω τις εξής απορίες,αν ασχολείσαι δηλαδή.

Τη σαρδέλα πως την κάνεις κάνεις περίπου ;
Έχεις δει να πουλάνε γαύρο/σαρδέλα καθαρισμένα ;
Τα καπνιστά ψάρια πχ σολωμός θεωρούνται ωμά και θέλουν κανονικό ψήσιμο ;
Όταν λες μπακαλιάρο/κοκκινόψαρο βραστά εννοείς τα κάνεις σούπες ; ξέρεις αν θέλουν καθάρισμα, γιατί έχουν και λέπια, οι πέτσες τους δεν ξέρω αν τρώγονται ;

Είμαι πολύ σχετική όπως καταλαβαίνεις :hehe:

Αν και από ότι καταλαβαίνω, το ένα έχει υδράργυρο , το άλλο πρέπει να κοιτάξεις από που ψαρεύεται,δηλαδή και άνοστα και ακριβά και ανθυγιεινά :pfff:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top